Nadciśnienie

Jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia i jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacji. Odkrywa się je zwykle przez przypadek, jego objawy są mało charakterystyczne: bóle głowy, niepokój, zmęczenie. Zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.
/ 10.09.2007 07:39
Jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia i jedną z najpowszechniejszych chorób cywilizacji. Odkrywa się je zwykle przez przypadek, jego objawy są mało charakterystyczne: bóle głowy, niepokój, zmęczenie. Zwiększa ryzyko wystąpienia udaru mózgu i zawału serca.

Prawidłowe ciśnienie krwi, niezależnie od płci i wieku, nie powinno przekraczać 140 mm Hg na 90 mm Hg. Jeśli nasze ciśnienie spada, czujemy się ospali i trudno nam się skupić. Lekarze zalecają w takim przypadku ruch na świeżym powietrzu, mocną kawę lub herbatę.
Trudniej sobie pomóc, gdy ciśnienie skacze w górę. Czujemy się wtedy źle, „głowa pęka", ciśnie w uszach, a serce „trzepocze". Nie zdajemy sobie sprawy, że o wiele groźniejsza jest podskórna działalność takiego ciśnienia. Niszczy serce, nerki i mózg.

W połowie przypadków istnieje rodzinne podłoże nadciśnienia. Dlatego trzeba systematycznie mierzyć je dzieciom nadciśnieniowców. Wysokość ciśnienia często zależy od wagi ciała. Większość nadciśnieniowców ma nadwagę. I lubi słone potrawy. Woli wędzoną szynkę z tłuszczykiem niż sałatkę jarzynową. Winą za chorobę nadciśnieniową często obarczamy stres, ale częściej jest on reakcją na bodźce, a nie przyczyną nadciśnienia. Zresztą różni ludzie rozmaicie reagują na takie same bodźce. Rozwód może wywołać radość jako pierwszy krok ku wolności, albo rozpacz, w którą należy schować się jak w kokon.
Samo nadciśnienie nie boli. Zawroty głowy, bóle, krwawienia z nosa zdarzają się u mniejszości chorych. Dopiero w późniejszych stadiach choroby, gdy uszkodzonych jest już wiele narządów, dolegliwości towarzyszą niemal codziennie. Lekarz rozstrzygnie, czy to z powodu niedostatecznie opanowanego nadciśnienia rozwija się inna choroba. Wczesne rozpoznanie i leczenie może zapobiec powikłaniom.

Nie lekceważ

  • porannych boli głowy, pogorszenia widzenia,
  • rosnącej zadyszki przy wysiłku, braku powietrza podczas leżenia płasko, obrzęków stóp i kostek,
  • częstego wstawania w nocy, aby oddać mocz.
  • chrapania podczas snu.
Warto wiedzieć
  • Wbrew popularnym poglądom kawa nie podwyższa ciśnienia tętniczego krwi. Jedynie rozszerza powierzchowne naczynka krwionośne, dzięki czemu czujemy się przez pewien czas nieco lepiej. Istotny wpływ ma natomiast alkohol.
  • Przyczyną nadciśnienia może być pigułka antykoncepcyjna, a także długotrwałe zażywanie leków przeciwbólowych i przeciwreumatycznych.
  • Dzieci nadciśnieniowców trzeba chronić przed nadwagą. Ograniczać sól w pożywieniu. Regularnie mierzyć ciśnienie krwi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA