Nadżerka

Nadżerka
Jest jednym z częstszych kobiecych schorzeń. Choć nie zawsze wymaga leczenia, trzeba o niej wiedzieć.
/ 21.11.2013 10:19
Nadżerka
Nadżerka to zaczerwienienie błony śluzowej na pograniczu pochwy i szyjki macicy. Może pojawić się bez wyraźnej przyczyny albo w wyniku nieprawidłowego rozrostu tkanki, urazu (np. otarcia podczas stosunku), stanu zapalnego czy podrażnienia chemicznego (np. przez środki plemnikobójcze).

Objawy
Nie każda nadżerka wywołuje dolegliwości. Zwykle wykrywa się ją przypadkiem, podczas wizyty u ginekologa. Dlatego warto chodzić do niego regularnie (raz na pół roku) na wizyty kontrolne. Niezwłocznie trzeba się wybrać do lekarza, jeśli występują upławy, ból w podbrzuszu albo w okolicy krzyża czy krwawienie lub plamienie po stosunku.

Diagnoza 
Jeśli podczas klasycznego badania ginekolog zobaczy nadżerkę, zleci zrobienie cytologii, czasem także posiewu (w przypadku stanu zapalnego) lub kolposkopii (by pobrać wycinek do dalszej diagnostyki).

Leczenie 
Niektóre małe zmiany wystarczy obserwować (lekarz wyznaczy kontrolne wizyty). W razie potrzeby stosuje się leki przeciwbakteryjne albo przeciwgrzybiczne (doustne i dopochwowe). Większe nadżerki przymraża się ciekłym azotem, wypala prądem lub laserem (zabieg nie jest bolesny). Tylko przewlekłe i naprawdę rozległe zmiany wymagają wycięcia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA