Nadżerka szyjki macicy to erytroplakia – nieregularne zaczerwienione miejsce występujące na szyjce macicy. Aby ją zdiagnozować, wykonuje się cytologię, posiew i kolposkopię. Jakie są jej objawy i czy nadżerka to nowotwór?
Nadżerka szyjki macicy – objawy
Wystąpienie nadżerki zwiększają: wielokrotne porody, posiadanie wielu partnerów seksualnych, nieleczenie stanów zapalnych pochwy i sromu, urazy mechaniczne (np. w czasie stosunku), poronienia, antykoncepcja domaciczna. Jej objawy nie są jednoznaczne, ale pewne sygnały wysyłane przez organizm powinny wzbudzić naszą czujność.
Zaliczają się do nich między innymi upławy, a także swędzenie i pieczenie intymnych sfer kobiecego ciała. Do lekarza z podejrzeniem nadżerki warto się też udać w przypadku wystąpienia krwawienia między miesiączkami lub w trakcie zbliżenia seksualnego.
Pozostałe objawy nadżerki zobaczcie na naszym video!
Czy nadżerka to zmiana nowotworowa?
Jeśli lekarz zdiagnozuje u nas nadżerkę, nie trzeba panikować. Konieczne jest jednak podjęcie właściwego leczenia, ponieważ nadżerka może w przyszłości przekształcić się w nowotwór szyjki macicy.
Zobacz też:
Jak leczyć nadżerkę?
Nadżerka a poród
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!