Organizacja U.S. Department of Labor's Occupational Information Network przebadała przedstawicieli 974 zawodów, które są związane z niebezpiecznymi warunkami pracy. Celowo z góry odrzucono profesje takie jak żołnierz czy policjant, w których występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Badano kwestie nieoczywiste – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Takie, które wiążą się z narażeniem zdrowia na przykład na zagrażające mu wirusy czy bakterie, zanieczyszczenia, wahania ciśnienia czy promieniowanie słoneczne.
Stopień, w którym dany zawód zagraża zdrowiu, oceniono w skali od 0 do 100 punktów. Wyniki okazały się być naprawdę zaskakujące.
Które profesje są zatem najbardziej niekorzystne dla naszego zdrowia i mogą wręcz skracać życie?
Miejsce 1.: histolog
Nie spodziewaliście się tego, prawda? Okazuje się, że najbardziej niebezpieczny jest zawód histologa, który bada próbki wycinków tkanek, przez co codziennie jest narażony na szkodliwe działanie grzybów, wirusów i bakterii. Ktoś, kto spędza dni w laboratorium, okazuje się najbardziej ryzykować swoim zdrowiem!
W rankingu histolog zebrał 63,8 punktu na 100 możliwych.
Miejsce 2.: stewardessa
Znowu zaskoczenie: kto by się spodziewał, że kobiety (a czasem tez mężczyźni, bo nie zapominajmy, że istnieją też stewardzi), które pracują na pokładach samolotów, są tak bardzo narażone na niekorzystne warunki pracy. W ich przypadku chodzi o zaburzanie prawidłowego funkcjonowania organizmu poprzez częste podróże, zmiany klimatu, ciśnienia, stref czasowych, a także pór dnia.
Co więcej, stewardessy często narażone są także na liczne infekcje (przebywają w dużych skupiskach ludzi), a także wdychanie zanieczyszczonego powietrza.
Zawód ten zdobył niechlubne 62,3 punktu na 100.
Miejsce 3.: dentysta
Ostatnie miejsce na podium to dentysta – jeden z kilku medycznych zawodów, które znalazły się w rankingu. Przedstawiciele tej profesji nie dość, że często miewają problemy z kręgosłupem (od pochylania się nad pacjentami), to jeszcze są szczególnie narażeni na infekcje, choroby bakteryjne i wirusowe oraz zanieczyszczenia.
Dentyści zebrali w rankingu 62,9 punktu.
Dentofobia - strach przed dentystą
Miejsce 4.: anestezjolog
Pozostajemy w obszarze zawodów związanych ze służbą zdrowia. W przypadku anestezjologów, ale też pielęgniarek, bo ich zawód uznano za równie niebezpieczny, problemem jest – znowu – narażenie na choroby, w tym choroby zakaźne. Przedstawiciele tych profesji często łapią infekcje – nic dziwnego, w końcu przebywają na co dzień wśród chorych.
Anestezjolog zebrał w rankingu 61,8 punktu.
Miejsce 5.: weterynarz
Kto z nas nie chciał w dzieciństwie leczyć zwierząt? Ten z pozoru przyjemny i dobrze kojarzony zawód jest jednak prawdziwym polem minowym dla zdrowia – weterynarze codziennie ryzykują zarażeniem się od swoich zwierzęcych pacjentów bakteriami, grzybami czy wirusami, a także chorobami zakaźnymi.
Weterynarz dostał w rankingu 60,2 punktu.
Miejsce 6.: pracownik oczyszczalni ścieków
Zanieczyszczenia, na które narażeni są pracownicy oczyszczalni, mogą powodować u nich choroby układu oddechowego, alergie, infekcje czy inne problemy zdrowotne wywołane przez bakterie i wirusy.
Zawód ten dostał jednak mniej punktów niż plasujący się nad nim weterynarz: dokładnie 58,2 punktu.
Miejsce 7.: pracownik wydobywający ropę naftową lub gaz
Praca przy takich miejscach wydobycia wiąże się ze zwiększonym narażeniem na oparzenia i zanieczyszczenia, a do tego bardzo dużym wysiłkiem fizycznym oraz stresem, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.
Mimo to zawód ten został oceniony łagodniej niż poprzednio opisane: zdobył 56 punktów na 100.
Miejsce 8.: pilot
Okazuje się, że zawód pilota jest mniej niebezpieczny niż stewardessy, wciąż jednak nastręcza wielu problemów zdrowotnych. Piloci doświadczają bowiem na co dzień silnego promieniowania UV-A, często też odczuwają niebezpieczne dla zdrowia wahania ciśnień oraz narażają się na choroby wirusowe.
Pilot „zarobił” w rankingu 55,7 punktu.
Miejsce 9.: radiolog
Ostatnie miejsce listy zamyka kolejny zawód medyczny. Radiologię uznano za niebezpieczną profesję, ponieważ nadmierne promieniowanie, na które na co dzień narażeni są radiolodzy, może powodować zaburzenia pracy organizmu, a nawet nowotwory. Do tego problemem w ich przypadku jest także siedzący tryb pracy.
Radiologowi przypadło nieco ponad połowa możliwych do zebrania w rankingu punktów: 52,8.
Dwa razy pokonała raka, teraz wspiera innych i przyznaje: rak sprawił, że zaczęłam czuć bardziej
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!