Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia zawody - ranking

niebezpieczne zawody fot. Fotolia, kolaż Polki.pl
Nie, nie chodzi o ryzykującego życiem żołnierza, policjanta, kierowcę rajdowego czy połykacza noży… W rankingu amerykańskiej organizacji znalazły się zawody na pierwszy rzut oka wydające się spokojne i bezpieczne, a jednak bardzo szkodliwe dla zdrowia.
Marta Słupska / 24.01.2017 17:09
niebezpieczne zawody fot. Fotolia, kolaż Polki.pl

Organizacja U.S. Department of Labor's Occupational Information Network przebadała przedstawicieli 974 zawodów, które są związane z niebezpiecznymi warunkami pracy. Celowo z góry odrzucono profesje takie jak żołnierz czy policjant, w których występuje bezpośrednie zagrożenie życia. Badano kwestie nieoczywiste – przynajmniej na pierwszy rzut oka. Takie, które wiążą się z narażeniem zdrowia na przykład na zagrażające mu wirusy czy bakterie, zanieczyszczenia, wahania ciśnienia czy promieniowanie słoneczne.

Stopień, w którym dany zawód zagraża zdrowiu, oceniono w skali od 0 do 100 punktów. Wyniki okazały się być naprawdę zaskakujące.

Które profesje są zatem najbardziej niekorzystne dla naszego zdrowia i mogą wręcz skracać życie?

Miejsce 1.: histolog

Nie spodziewaliście się tego, prawda? Okazuje się, że najbardziej niebezpieczny jest zawód histologa, który bada próbki wycinków tkanek, przez co codziennie jest narażony na szkodliwe działanie grzybów, wirusów i bakterii. Ktoś, kto spędza dni w laboratorium, okazuje się najbardziej ryzykować swoim zdrowiem!

W rankingu histolog zebrał 63,8 punktu na 100 możliwych.

Miejsce 2.: stewardessa

Znowu zaskoczenie: kto by się spodziewał, że kobiety (a czasem tez mężczyźni, bo nie zapominajmy, że istnieją też stewardzi), które pracują na pokładach samolotów, są tak bardzo narażone na niekorzystne warunki pracy. W ich przypadku chodzi o zaburzanie prawidłowego funkcjonowania organizmu poprzez częste podróże, zmiany klimatu, ciśnienia, stref czasowych, a także pór dnia.

Co więcej, stewardessy często narażone są także na liczne infekcje (przebywają w dużych skupiskach ludzi), a także wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Zawód ten zdobył niechlubne 62,3 punktu na 100.

Miejsce 3.: dentysta

Ostatnie miejsce na podium to dentysta – jeden z kilku medycznych zawodów, które znalazły się w rankingu. Przedstawiciele tej profesji nie dość, że często miewają problemy z kręgosłupem (od pochylania się nad pacjentami), to jeszcze są szczególnie narażeni na infekcje, choroby bakteryjne i wirusowe oraz zanieczyszczenia.

Dentyści zebrali w rankingu 62,9 punktu.

Dentofobia - strach przed dentystą

Miejsce 4.: anestezjolog

Pozostajemy w obszarze zawodów związanych ze służbą zdrowia.  W przypadku anestezjologów, ale też pielęgniarek, bo ich zawód uznano za równie niebezpieczny, problemem jest – znowu – narażenie na choroby, w tym choroby zakaźne. Przedstawiciele tych profesji często łapią infekcje – nic dziwnego, w końcu przebywają na co dzień wśród chorych.

Anestezjolog zebrał w rankingu 61,8 punktu.

Miejsce 5.: weterynarz

Kto z nas nie chciał w dzieciństwie leczyć zwierząt? Ten z pozoru przyjemny i dobrze kojarzony zawód jest jednak prawdziwym polem minowym dla zdrowia – weterynarze codziennie ryzykują zarażeniem się od swoich zwierzęcych pacjentów bakteriami, grzybami czy wirusami, a także chorobami zakaźnymi.

Weterynarz dostał w rankingu 60,2 punktu.

Miejsce 6.: pracownik oczyszczalni ścieków

Zanieczyszczenia, na które narażeni są pracownicy oczyszczalni, mogą powodować u nich choroby układu oddechowego, alergie, infekcje czy inne problemy zdrowotne wywołane przez bakterie i wirusy.

Zawód ten dostał jednak mniej punktów niż plasujący się nad nim weterynarz: dokładnie 58,2 punktu.

Miejsce 7.: pracownik wydobywający ropę naftową lub gaz

Praca przy takich miejscach wydobycia wiąże się ze zwiększonym narażeniem na oparzenia i zanieczyszczenia, a do tego bardzo dużym wysiłkiem fizycznym oraz stresem, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

Mimo to zawód ten został oceniony łagodniej niż poprzednio opisane: zdobył 56 punktów na 100.

Miejsce 8.: pilot

Okazuje się, że zawód pilota jest mniej niebezpieczny niż stewardessy, wciąż jednak nastręcza wielu problemów zdrowotnych. Piloci doświadczają bowiem na co dzień silnego promieniowania UV-A, często też odczuwają niebezpieczne dla zdrowia wahania ciśnień oraz narażają się na choroby wirusowe.

Pilot „zarobił” w rankingu 55,7 punktu.

Miejsce 9.: radiolog

Ostatnie miejsce listy zamyka kolejny zawód medyczny. Radiologię uznano za niebezpieczną profesję, ponieważ nadmierne promieniowanie, na które na co dzień narażeni są radiolodzy, może powodować zaburzenia pracy organizmu, a nawet nowotwory. Do tego problemem w ich przypadku jest także siedzący tryb pracy.

Radiologowi przypadło nieco ponad połowa możliwych do zebrania w rankingu punktów: 52,8.

Dwa razy pokonała raka, teraz wspiera innych i przyznaje: rak sprawił, że zaczęłam czuć bardziej

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA