Najpopularniejsze rodzaje antykoncepcji

Antykoncepcja fot. Fotolia
Odpowiednio dobrana metoda antykoncepcji uchroni Cię przed niechcianą ciążą.
24.03.2014 09:32
Antykoncepcja fot. Fotolia
Metod antykoncepcji jest wiele. Możesz zatem wybrać taką, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Wyboru dokonaj wspólnie z lekarzem ginekologiem. Dobry specjalista zleci potrzebne badania, a także podpowie, która metoda nie będzie kolidowała ze stylem życia prowadzonym przez Ciebie. Oto najpopularniejsze rodzaje antykoncepcji.

Prezerwatywa

  • To idealne rozwiązanie, jeśli współżyjesz rzadko lub często zmieniasz partnerów seksualnych. Prezerwatywa nie tylko uchroni przed ciążą, ale też zapobiegnie chorobom przenoszonym drogą płciową. Trzeba tylko ją prawidłowo nałożyć i uważać, aby się nie zsunęła albo nie pękła.

Tabletka antykoncepcyjna

  • Należą do niezwykle skutecznych metod zapobiegania niechcianej ciąży. Trzeba jednak prawie codziennie pamiętać o połknięciu pigułki. To tak naprawdę zależy od rodzaju preparatu - w przypadku tabletek nowej generacji bierze się je przez 28 dni bez przerwy, a przy klasycznych robi się siedmiodniową przerwę co 21 dni. Istnieje też wiele przeciwwskazań w stosowaniu tabletek. Nie wszystkie kobiety dobrze reagują na taki rodzaj antykoncepcji. Przy wybraniu tej metody warto zatem stosować równocześnie leki osłonowe - np. Harmonellę - która ogranicza wystąpienie objawów niepożądanych.

Plaster antykoncepcyjny

  • Alternatywa dla pigułek. Ma niemal identyczny skład, ale nie obciąża układu pokarmowego. Przyklejasz go raz w tygodniu. Trzeba nakleić plaster precyzyjnie, w określonym miejscu. Można na niego reagować podobnie jak na pigułkę.

Pierścień dopochwowy

  • Ma postać krążka, który umieszczasz w pochwie podobnie jak tampon. Robisz to raz na 3 tygodnie, a w tym czasie uwalniane są hormony. Potem, jak przy tabletce, masz 7 dni przerwy. Pierścień jest łatwy w stosowaniu i ma wysoką skuteczność, niestety może przyczyniać się do powstawania infekcji intymnych.

Wkładka domaciczna (Spirala)

  • Idealne rozwiązanie dla kobiet, które już rodziły i często zapominają o wzięciu tabletki. Do wyboru są dwa rodzaje spiral - mechaniczne (miedziane) i hormonalne. Zakłada je lekarz ginekolog. Plusem jest to, że jesteś doskonale zabezpieczona. Jednak spirale często sprzyjają pojawieniu się infekcji narządów rodnych.

Stosunek przerywany

  • To niezwykle zawodna metoda uniknięcia niechcianej ciąży. Niestety wciąż stosuje ją wiele par. W płynie nawilżającym członka znajduje się zazwyczaj kilka kropli spermy, a to z kolei wystarczy, by doprowadzić do zapłodnienia. Poza tym w ekstazie partner może nie wyjąć członka w odpowiednim momencie i to może przyczynić się do wpadki.
Niezależnie od stosowanej przez Ciebie metody zapobiegania ciąży, sięgnij też po odpowiednią profilaktykę. Częste współżycie i antykoncepcja hormonalna sprzyjają bowiem powstawaniu infekcji intymnych. Wypróbuj Lactovaginal - to lek dopochwowy, który zawiera bakterie kwasu mlekowego Lactobacillus rhamnosus 573, o potwierdzonych właściwościach probiotycznych. Więcej na temat profilaktyki zdrowia intymnego znajdziesz na www.lactovaginal.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!