Nanotechnologia w onkologii

Badanie/fot. Fotolia fot. Fotolia
Rak płuc często rozprzestrzenia się po cichu, osiągając zaawansowane stadium zanim zostanie wykryty. W artykule opublikowanym w Nature Nanotechnology, inżynierowie nauk biomedycznych z Uniwersytetu Missouri zaprezentowali odkrycie, które może pomóc dużo wcześniej wykryć raka płuc.
/ 05.12.2011 20:42
Badanie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Obecnie nie ma sprawdzonego testu skriningowego wykrywającego raka płuc. „Stworzyliśmy bardzo wrażliwych technologii, które mogą wykryć określonego typu cząsteczek w krwiobiegu, gdy rak płuc jest obecny."

Naukowcy MU używali próbki osocza w celu wykrycia zmiany stężenia określonej sekwencji mikroRNA, która często jest podwyższona u chorych z rakiem płuc. Naukowcy przefiltrowali osocze za pomocą filtra białkowego z nanoporami, które są wystarczająco duże, aby tylko jedna cząsteczka mogła przejść przez por filtra. Stosując prąd jonowy naukowcy mierzyli zmiany w natężeniu prądu, które występują, gdy w filtrowanym osoczu obecne jest mikroRNA charakterystyczne dla raka płuc. Obserwowana zmiana natężenia prądu jest biosygnaturą raka płuc.

Opracowany przez naukowców filtr nanoporowy jest wystarczająco selektywny i czuły, aby wykryć mikroRNA w próbkach osocza chorych z rakiem płuc. "Chociaż istnieje wiele laboratoriów badawczych, które koncentrują się na rozwijaniu zastosowań technologii nanoporów, to po raz pierwszy ta technologia została użyta do wykrycia raka płuc" powiedział profesor Li-Qun Gu. Naukowcy mają nadzieje, że metoda ta w przyszłości będzie mogła być wykorzystana do wykrywania nowotworów, jak innych chorób, które cechuje charakterystyczne DNA lub RNA w osoczu.

Zobacz też: Diagnostyka raka płuc krok po kroku

EurekAlert! / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA