„Narke” oznacza w języku greckim „odurzenie”, natomiast „mania” – szaleństwo. Utworzone z nich słowo narkomania oznacza zjawisko społeczne, zaliczane do patologicznych, które pojawia się po krótszym lub dłuższym zażywaniu środków uzależniających (np. leków psychotropowych, uspokajających oraz narkotyków).
„Machina” uzależnienia
Kilku, a czasem kilkunastokrotne zażycie narkotyków wystarczy, żeby zostać narkomanem. Wyjątek stanowi heroina i kokaina, którą wystarczy wziąć raz, żeby się uzależnić. Wiele osób bagatelizuje to, myśląc, że ich ten problem nie dotyczy. Wydaje im się, że ich organizm jest bardziej odporny i że tak łatwo się nie uzależni. Okazuje się jednak, że po przyjęciu narkotyku czują silną wewnętrzną potrzebę sięgnięcia po kolejną dawkę. Uzależniają się bowiem zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Wtedy jednak nie jest łatwo zatrzymać tę „machinę”. Można powiedzieć nawet, że zaczyna ona działać coraz szybciej, ponieważ narkoman z czasem zwiększa przyjmowane dawki.
Narkotyki za wszelką cenę
Wewnętrzna potrzeba przyjmowania środków odurzających jest tak duża, że narkoman jest w stanie zrobić wszystko, żeby je zdobyć. Fałszuje więc recepty, kradnie leki w aptekach, często również w szpitalach i popełnia wiele innych przestępstw. Jeśli to przestaje mu wystarczać, sam zaczyna produkować narkotyki. Dla osób uzależnionych zdobycie środka odurzającego jest dużo ważniejsze od przepisów prawa czy zasad moralnych. Oszukują nawet własną rodzinę i przyjaciół. Narkotyki tak zmieniają ich psychikę, że stają się oni nieczuli na krzywdę innych, obniża się bowiem ich wyższa uczuciowość, ich wola staje się coraz słabsza, a po kłamstwie nie mają najczęściej żadnych wyrzutów sumienia.
Według władz wielu państw walka z narkomanią jest trudna. Handel narkotykami przynosi bowiem zbyt duże dochody producentom i przemytnikom, co powoduje, że mimo ostrych kar, nie chcą oni zrezygnować z nielegalnej działalności.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!