Natychmiastowe i opóźnione efekty palenia papierosów

Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.
Jak wiadomo najpoważniejszą konsekwencją palenia jest rak płuc. Jednak, aby się rozwinął konieczne jest co najmniej kilkanaście lata palenia, co oznacza, że nastolatek, który dopiero popadł w nałóg ma jeszcze szansę się przed nim ustrzec. Zanim nowotwór zacznie trawić płuca, z naszym ciałem może wydarzyć się bardzo wiele przykrych rzeczy…
/ 20.12.2010 13:39
Czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy jest dużo. Sprawdź, czy nie jesteś zagrożony tą podstępną chorobą.

Natychmiastowe efekty palenia

Po pierwsze, każdy palacz ma problemy natury estetycznej - śmierdzi dymem (przesiąknięte są ubrania i włosy), pojawia się żółty osad na zębach oraz żółte plamy na opuszkach palców, oddech staje się nieświeży.

Po drugie, nikotyna niekorzystnie wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Cera staje się ziemista, a z czasem zestarzeje się szybciej niż u niepalących. Włosy i paznokcie są suche, łamliwe i daleko im do zdrowego wyglądu.

Po trzecie osoby palące są bardziej narażone na częste infekcje układu oddechowego, a także w przypadku astmatyków, na częstsze i cięższe zaostrzenia choroby.

Czytaj także: Niebezpieczne działanie nikotyny

Skutki wieloletniego palenia

Odległe skutki palenia tytoniu są znacznie poważniejsze. Przede wszystkim długotrwałe palenie powoduje, że człowiek jest coraz bardziej uzależniony i nie może rzucić, mimo że jest świadomy szkodliwości papierosów.

Najpoważniejszą konsekwencją palenia jest rak płuc, zazwyczaj prowadzący do śmierci. Dym tytoniowy powoduje zmiany w oskrzelach, co skutkuje u wielu palaczy powstaniem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, która objawia się przewlekłym kaszlem i dusznością, aż w końcu prowadzi do niewydolności oddechowej.

Palenie zwiększa także ryzyko chorób serca i naczyń. Może być także przyczyną nowotworów krtani, tchawicy, trzustki, żołądka, pęcherza moczowego czy szyjki macicy. Ponadto, często powoduje rozwój choroby wrzodowej.

Jeśli palacz spróbowałby spojrzeć obiektywnie na wszystkie za i przeciw paleniu, dostrzegłby że tych pierwszych nie ma w ogóle. Są inne sposoby na radzenie sobie ze stresem oraz na tzw. „wyluzowanie”. Nie warto starać się imponować rówieśnikom, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Lepiej nie zaczynać palić – rzucić jest naprawdę trudno.

Polecamy: Jak rzucić palenie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA