koronawirus depresja porady fot. Adobe Stock

Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa. Jak rozpoznać i pokonać lęki?

Strach przed koronawirusem może przejmować kontrolę nad naszym umysłem. Jak poznać, że za bardzo się martwimy, i co z tym zrobić?
/ 16.03.2020 18:45
koronawirus depresja porady fot. Adobe Stock

Na problem skutków psychologicznych epidemii koronawirusa uwagę zwróciło Amerykańskie Stowarzyszenie Zaburzeń Lękowych i Depresji (ADAA). Jego specjaliści uważają, że najbardziej narażone na depresję z powodu pandemii są osoby, które wcześniej miały zaburzenia tego typu i które cierpią na lęki związane ze stanem swojego zdrowia. Ale nie tylko. Centra Kontroli i Prewencji Chorób do osób, które mogą silniej reagować na stres związany z aktualnym kryzysem, zaliczyła też:

 • osoby starsze z chorobami przewlekłym, narażone na powikłania,
 • dzieci i młodzież,
 • pracowników służby zdrowia, którzy są na pierwszej linii frontu.

Depresja i lęk z powodu koronawirusa – objawy

Zaburzenia nastroju z powodu koronawirusa, nie różnią się od typowych symptomów. Możesz wymagać pomocy, jeśli odczuwasz:

 • ciągły, silny strach o zdrowie twoje i bliskich,
 • problemy ze snem,
 • problemy z koncentracją,
 • pogorszenie się przewlekłych problemów ze zdrowiem,
 • nadużywasz alkoholu, tytoniu i innych używek.

Te sygnały powinny zapalić alarmową lampkę. Zanim jednak pobiegniesz po numer telefonu do lekarza, przeczytaj poniżej rady specjalistów, które mogą ograniczyć lęk oraz nasz wywiad z psychologiem: Naukowcy ostrzegają: koronawirus może powodować depresję.

Depresja i lęk z powodu koronawirusa – pomocne wskazówki

Wiedza może być ratunkiem, a czasem przekleństwem. W przypadku koronawirusa eksperci zalecają, by z jednej strony nie uciekać od informacji, z drugiej ograniczać sobie dostęp do medialnych doniesień o koronawirusie. Jeśli już korzystamy z różnych źródeł informacji, koniecznie wybierajmy te wiarygodne.

Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne przygotowało listę wskazówek, które pozwolą opanować strach przed epidemią

 • Zachowaj dystans. Przypomnij sobie, że większość ludzi, którzy zachorują na COVID-19, będzie mieć łagodne objawy. Lekarze testują już obiecujące leki dla zakażonych osób z grup ryzyka.
 • Poznaj fakty. Analizuj doniesienia medialne na temat koronawirusa z dystansem. Jeśli coś cię niepokoi, spróbuj to zweryfikować. Korzystaj z oficjalnych stron. (W Polsce najważniejsze informacje, których potrzebujesz, znajdziesz np. na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego).  
 • Rozmawiaj z dziećmi. Omów transmisję koronawirusa, opierając się na wiarygodnych wiadomościach, nie panikuj. Rodzice mogą pomóc złagodzić strach dzieci, koncentrując się na codziennych rutynach i harmonogramach. (Jeśli twoje dziecko odczuwa niepokój z powodu koronawirusa, mamy dla ciebie bezcenną garść wskazówek: Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie?)
 • Bądź w kontakcie. Kontakt z innymi może sprzyjać poczuciu normalności i zapewniać miejsce do dzielenia się uczuciami i łagodzenia stresu. Możesz to robić bez zwiększania ryzyka zarażenia się wirusem, rozmawiając przez telefon, wysyłając SMS-y lub rozmawiając na portalach społecznościowych.

Czasem jednak lęki biorą górę. W podbramkowej sytuacji możesz zadzwonić do specjalisty. Telefon zaufania dla osób podejrzewających u siebie depresję działa w Fundacji Itaka (tel. 22 484 88 01). Możesz też poszukać wsparcia na liście telefonów antydepresyjnych Forum Przeciw Depresji.

Więcej o koronawirusie:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!