Neurony z ludzkiej skóry wyleczą alzheimera?

Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia
Po raz pierwszy naukowcom udało się przekształcić komórki skóry człowieka bezpośrednio w działające neurony. Pomoże to znaleźć nowe leki na alzheimera – czytamy w „Rzeczpospolitej” w artykule „Neurony z ludzkiej skóry”.
/ 05.08.2011 09:02
Padaczka jest chorobą układu nerwowego/ fot. Fotolia

Wyhodowane komórki nerwowe są dziełem naukowców z Centrum Medycznego Uniwersytetu Columbia (pracują pod kierunkiem prof. Asy Abeliovicha) i pozwolą one na przyśpieszenie prac nad medycyną regeneracyjną (przeszczepianie zdrowych tkanek w miejsce zniszczonych chorobą). Rozpoczęto już eksperymenty związane z testowaniem leków przeciw chorobom neurodegeneracyjnym (np. alzheimerem).

Zastosowano technologię bezpośredniego przerabiania jednych komórek na inne. Okazała się ona bardzo wydajna. Przeprogramowane komórki wszczepiono myszom, gdzie podjęły one pracę jak normalne neurony.

Komórki pobrano też od osób cierpiących na rodzinną odmianę choroby Alzheimera. Na komórkach wypróbowano jeden z eksperymentalnych leków na alzheimera. Zamiast ograniczyć produkcję blaszek amyloidowych, lek jeszcze ją przyspieszył i postawił sens jego stosowania pod znakiem zapytania. Naukowcy chcą teraz przetestować działanie leku na neuronach wyhodowanych ze skóry pacjentów cierpiących na „zwykłą” postać alzheimera.    

Zobacz też: dział Alzheimer

Źródło: „Rzeczpospolita”, 5.08.2011/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA