Nie tylko spirometria, czyli jak zdiagnozować astmę?

kaszel fot. Adobe Stock
Sprawdziłyśmy, jakie badania pomagają zdiagnozować tę powszechną chorobę.
Marta Słupska / 03.04.2018 14:55
kaszel fot. Adobe Stock

Astma jest chorobą tak rozpowszechnioną, że uznano ją już za chorobę cywilizacyjną. Szacuje się, że na świecie cierpi na nią około 334 miliony osób, a w Polsce – ponad 4 miliony. 10% chorujących Polaków to dzieci. Po jakich objawach można ją rozpoznać i jak się ją leczy?

Astma czy POChP – jak je odróżnić?

Astma zwana jest też dychawicą oskrzelową. Jest to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych, która wiąże się z odwracalnym zwężeniem dróg oddechowych i skurczem oskrzeli. Bywa mylona z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc, jednak POChP dotyka głównie osób powyżej 40. roku życia, a astma – także młodsze, a nawet dzieci. Przy astmie chory nie produkuje ponadto plwociny.

Astma jest chorobą nieuleczalną, jednak można ją z powodzeniem leczyć tak, by nie utrudniała codzienności pacjentom. Jak ją rozpoznać?

Jakie są objawy astmy?

Bywa, że problemy z oddychaniem pojawiają się sezonowo. Objawy astmy są jednak dość charakterystyczne i można je rozpoznać po:

  • świszczącym oddechu,
  • dusznościach odczuwanych nierzadko jako ucisk w klatce piersiowej,
  • problemach z mówieniem związanych z utrudnionym przepływem powietrza,
  • suchym, napadowym, męczącym kaszlu.

Objawy te występują samoistnie i mogą być związane z wysiłkiem, zdenerwowaniem, kontaktem z alergenami (astma alergiczna) czy towarzyszyć infekcjom dróg oddechowych. Pojawiają się najczęściej w nocy i nad ranem.

Jak zdiagnozować astmę?

Podstawą diagnozowania astmy jest rozpoznanie wcześniej wspomnianych objawów. Ważne jest też, czy pacjent ma stwierdzoną chorobę alergiczną.

Internista, alergolog lub pulmonolog przeprowadza na początku wywiad z pacjentem, pyta o objawy choroby i osłuchuje plecy nad oskrzelami i płucami.

Istotnym badaniem pomocniczym, które wykonuje się przy podejrzeniu astmy, jest spirometria. Pozwala ono ocenić objętość wydychanego z płuc i wdychanego do płuc powietrza w czasie oddechu spokojnego i forsownego. Nie jest to badanie inwazyjne ani bolesne – pacjent musi jedynie dmuchać w specjalną rurkę, która jest połączona z komputerem czujnikiem sczytywania.  

Wykonuje się przy tym dwa rodzaje spirometrii:

  • podstawową,
  • po inhalacji leku, który rozkurcza oskrzela.

W podejrzeniu poszczególnych rodzajów astmy wykonuje się także inne badania pomocnicze:

  • punktowe testy skórne,
  • pomiar stężenia swoistych IgE w surowicy (astma alergiczna),
  • próby prowokacyjne z aspiryną (astma aspirynowa).

Aby wykluczyć inne choroby, lekarz może także zalecić wykonanie prześwietlenia płuc. Przy ciężkich postaciach astmy lub zaostrzeniach korzysta się też z badań krwi – gazometrii i pulsoksymetrii – które pokazują stopień nasycenia hemoglobiny tlenem.

Polecamy:
Internista, pulmonolog czy alergolog – do jakiego lekarza zgłosić się z objawami astmy?
Jak prawidłowo kontrolować astmę?

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA