Jak prawidłowo kontrolować astmę?

Jak prawidłowo kontrolować astmę?
Astma może być choroba, która nie pozwala na realizację planów i zamierzeń, albo tylko wspomnieniem z koniecznością regularnego przyjmowania leków. To, jaka będzie kontrola astmy zależy od Twojego organizmu, stosowanych leków oraz współpracy między Tobą a lekarzem.
/ 31.03.2011 19:38
Jak prawidłowo kontrolować astmę?

Kiedy uznajemy, że astma jest dobrze kontrolowana?

Dobra kontrola choroby oznacza, iż pacjent nie odczuwa wpływających na sprawność jego życia objawów. Klasyfikacja medyczna określa taki stan, gdy objawy związane z potrzebą zastosowania doraźnych leków pojawiają się nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Pacjent nie wybudza się nigdy w nocy z powodu kaszlu i duszności i nie występują zaostrzenia. Czynność płuc w badaniach spirometrycznych jest prawidłowa, a oskrzela reagują dobrze na leki rozkurczowe.

Leki pozwalające osiągnąć kontrolę astmy

Do leków, które wysuwają się na pierwsze miejsce, jeśli chodzi o kontrolę astmy, należą glikokortykosteroidy wziewne. Są one bardzo skuteczne i używane u chorych od stopnia 2. Mogą powodować miejscowe osłabienie odporności, dlatego ich stosowanie powinno odbywać się pod okiem doświadczonego specjalisty. Powodują zmniejszenie stanu zapalnego, przez co zmniejszają ryzyko objawów i zaostrzeń. Długo działające beta-mimetyki wziewne zapewniają odpowiednie rozszerzenie oskrzeli.

Polecamy: Jakie leki stosowane są w astmie oskrzelowej?

Świetny dodatek

Wspomaga się te leki innymi, które optymalizują działanie oraz posiadają własne, dodatkowe mechanizmy przeciwzapalne. Należą do nich leki przeciwleukotrienowe, teofilina i kromony. Tak rozległy wachlarz stosowanych preparatów jest niezbędny, by zapewnić Ci swobodę i nieograniczone chorobą możliwości w codziennym życiu. Pamiętaj o regularnym przyjmowaniu leków i rób to zgodnie z zaleceniami lekarza.

Mniej czy więcej?

To jakie i ile leków przyjmujesz jest decyzją lekarza. Może on na bieżąco modyfikować leczenie jeśli obserwowana jest zmienność objawów - pogarszanie się objawiające się większą koniecznością doraźnego leczenia lub polepszanie, czyli gdy potrzebujesz coraz mniej leków w napadach i gdy są one coraz łagodniejsze. W związku z tym nie unikaj kontroli u specjalisty - są one niezbędne, by w dobry sposób ustawić Twoje leczenie.

Czytaj też: Czy wiesz, że schemat leczenia astmy zależy od stopnia jej nasilenia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA