Syrop na kaszel - przegląd 10 propozycji syropów dostępnych bez recepty

Dokucza ci uciążliwy kaszel? Zobacz nasze propozycje syropów na kaszel, które pomogą ci zwalczyć tę dolegliwość.
Marta Wilczkowska / 28.01.2014 07:00

Jak wybrać syrop na kaszel?

Wsłuchaj się w to, jak kaszlesz, i spróbuj określić, jaki to rodzaj kaszlu: suchy czy mokry? Z łatwością odkrztuszasz wydzielinę czy mimo ciągłego kasłania czujesz, że coś zalega ci w drogach oddechowych?

Na tej podstawie lekarz lub farmaceuta będzie mógł zaproponować ci syrop odpowiedni do twojej dolegliwości. Nie próbuj wybierać syropu sama - specjalista o wiele lepiej pomoże ci wybrać właściwy lek. Pamiętaj też, żeby zawsze stosować się do zaleceń podanych w ulotce. Dzięki temu syrop zadziała nie tylko skutecznie, ale także bezpiecznie.

Kiedy kaszel powinien skłonić do wizyty u lekarza?

Jeśli kaszel jest wynikiem toczącej się infekcji, stosowanie syropów na kaszel czy domowych sposobów na przeziębienie może okazać się nie wystarczające. Jeśli więc po kilku dniach mimo stosowania leków kaszel nie mija lub pogarsza się, koniecznie skontaktuj się z lekarzem.

Nieleczona infekcja górnych dróg oddechowych z łatwością może przerodzić się w zapalenie oskrzeli, a nawet zapalenie płuc. Nie warto ryzykować!

Kiedy syrop na kaszel nie pomoże?

Przede wszystkim pamiętaj, że nie każdy kaszel wywołany jest przez infekcję dróg oddechowych! Jeśli cierpisz na długotrwały kaszel, jego ataki są bardzo silne i gwałtowne lub kaszel pojawia się głównie nocą, warto wybrać się do lekarza i poznać jego przyczynę. Taki kaszel może być bowiem objawem przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), astmy lub alergii na kurz czy roztocza.

Czytaj także:
O czym świadczą nocne ataki kaszlu?
4 domowe recepty na kaszel
Jak zrobić ziołowe inhalacje na kaszel?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA