Zakażenia układu moczowego są najczęściej wywoływane przez bakterie, chociaż może również dochodzić do zakażeń grzybiczych czy wirusowych. Zazwyczaj objawy są łagodne. Towarzyszy im ból w podbrzuszu, częstsze oddawanie moczu i pieczenie podczas oddawania moczu. Choroba może przebiegać także z gorączką.
Najczęstszym patogenem powodującym infekcje jest Escherichia coli. W odróżnieniu od zakażeń innymi patogenami (nietypowymi), w tym przypadku rzadko dochodzi do powikłań.
Powikłania najczęściej dotyczą kobiet, gdyż mają one krótsza od mężczyzn cewkę moczową, co ułatwia wnikanie drobnoustrojów. Szczególnie zagrożone są również osoby chore na cukrzycę, osoby starsze i kobiety w ciąży.
Przeczytaj: Wysiłkowe nietrzymanie moczu - jakie badania wykonać?
Infekcji dróg moczowych nie należy bagatelizować. Nieleczone mogą doprowadzić do uszkodzenia miąższu nerek, a co za tym idzie zaburzeń ich funkcji w przyszłości. Dlatego bezwzględnie należy je leczyć. Podczas terapii nie należy zapominać o dużej ilości wypijanych płynów. Częste oddawanie moczu ułatwia bowiem wypłukanie drobnoustrojów.
Warto też pamiętać o profilaktyce. Zdrowie układu moczowego wspomagają zioła i żurawina. Ważny jest też odpowiedni dobór preparatów do higieny intymnej.
Źródło: "Mediplanet" dodatek tematyczny dystrybuowany wraz z "Rzeczpospolitą", marzec 2011/ak
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!