Nietrzymanie moczu - objawy i leczenie NTM

Nietrzymanie moczu fot. Fotolia
I choć w pierwszej fazie rozwoju NTM wystarczą ćwiczenia, warto dowiedzieć się kto pomoże Ci pozbyć się uciążliwej dolegliwości na stałe
/ 22.05.2013 06:58
Nietrzymanie moczu fot. Fotolia
To powszechna wśród kobiet przypadłość. Ale fakt, że tylu z nas dolega, nie oznacza, że musimy się z nią męczyć. Sprawdź, jakie są objawy choroby i kto pomoże Ci pozbyć się uciążliwej dolegliwości

Nietrzymanie moczu - objawy:


Takie właśnie objawy mogą świadczyć o tym, że cierpisz na NTM, czyli nietrzymanie moczu:
  • popuszczanie podczas wysiłku,
  • nieustanne uczucie parcia na pęcherz,
  • ciągle wilgotne wkładki higieniczne

Nietrzymanie moczu - kiedy pora na terapię?


W początkowej fazie choroby zwykle wystarczy robić ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy (tzw. Kegla), czasem też trzeba brać leki. Jeżeli jednak NTM jest mocno nasilone, pomoże tylko operacja. Jaka terapia będzie najskuteczniejsza w twoim przypadku? O tym może zadecydować tylko lekarz. Dlatego przełam wstyd i opowiedz o przykrych objawach ginekologowi, a jeszcze lepiej ginekologowi, który ma również specjalizację urologiczną.

Nietrzymanie moczu - czy dotyczy też mężczyzn?


Wprawdzie NTM to problem kobiet, ale może dolegać również panom. U nich jednak zwykle towarzyszy innym zdrowotnym problemom, np. z prostatą. By zdiagnozować chorobę i właściwie ją leczyć, mężczyzna powinien umówić się na wizytę u urologa.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA