Nietrzymanie moczu – problem wielu Polek

Według najnowszych badań problem nietrzymania moczu dotyka ok. 3 milionów Polek. Przyczyn może być wiele: osłabienie mięśni dna miednicy, menopauza, a nawet niezdrowy styl życia. Niestety często wstydzimy się porozmawiać o naszym problemie nawet z lekarzem, co dodatkowo utrudnia zaradzenie tej niekomfortowej sytuacji.
/ 22.03.2013 12:24

Pamiętaj, że nie masz powodu do wstydu

Często słyszymy, że pojawienie się dolegliwości takiej jak NTM może prowadzić do obniżenia poczucia atrakcyjności, ponieważ temat dotyczy sfery intymnej, którą nie każda z nas chce się dzielić. Polki wskazują w badaniu, że wykonywanie dotychczasowych czynności na niezmienionym poziomie i akceptacja wiedzącego o ich dolegliwości partnera sprawiłaby, że czułyby się nadal kobieco i pięknie. Jak wynika z badania „Między nami kobietami” zrealizowanego w ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” na zlecenie marki TENA, aż 64% z nich wskazuje, że pomogłoby im w tym stosowanie odpowiednich produktów higienicznych.


fot. Ogólnopolskie badanie „Między nami kobietami” zrealizowane w styczniu 2013 r. na zlecenie marki TENA

– Dla każdej z nas ważne jest to, aby być akceptowaną przez partnera, mimo dolegliwości zdrowotnych. Pierwszym krokiem do tego jest szczera rozmowa z nim o problemie, wyjaśnienie podłoża medycznego i pokazanie naszych obaw. Mądry partner będzie umiał to nie tylko zrozumieć, ale i doceni nasze zaufanie do niego. Wiem to na swoim przykładzie. Drogie Panie, zacznijmy rozmawiać o problemie nietrzymania moczu, poszukujmy wsparcia w rozmowach z przyjaciółkami, koleżankami. Pozbądźmy się obaw, zacznijmy sobie pomagać. Szukanie sojuszników pomaga w codziennym radzeniu sobie z problemem – przekonuje Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasador kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”.

fot. Małgorzata Kalicińska, pisarka, ambasador kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”

Polecamy: Chirurgia w nietrzymaniu moczu

Nie wstydź się!

prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”

Stanowisko Małgorzaty Kalicińskiej popiera prof. Jan Kotarski, ginekolog, ekspert kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”: – Jest wiele czynników sprzyjających przekonaniu kobiety o jej atrakcyjności. Przede wszystkim niezmiernie ważne są: akceptacja i przychylne opinie otoczenia. Dolegliwość nietrzymania moczu, mimo że dotyczy sfery intymnej, nie powinna być dla pań powodem do utraty wiary we własną kobiecość. Problem ten może bowiem dotknąć każdą z nich, na różnym etapie życia. Kluczem sukcesu w opanowaniu dolegliwości jest odpowiednia diagnoza lekarza i leczenie, dlatego nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, który oceni skalę problemu i zaleci odpowiednie rozwiązanie twierdzi prof. Jan Kotarski.

Skąd biorą się wstydliwe dolegliwości i jak je zwalczyć?

  • Posłuchaj swojego ciała. Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu jest osłabienie mięśni dna miednicy, które otaczają i podtrzymują pęcherz oraz cewkę moczową. Ich osłabienie nasila się po przebytych porodach, ale też w okresie menopauzy. Wtedy właśnie zmniejsza się w organizmie poziom estrogenu odpowiedzialnego m.in. za sprawne funkcjonowanie mięśni brzucha.
  • Przyjrzyj się stylowi życia. Pojawienie się NTM (nietrzymania moczu – przyp. red.)może mieć także inne podłoża. Do jego występowania mogą przyczynić się takie czynniki jak: nadwaga, palenie papierosów czy też nadmierna ilość kofeiny w organizmie. Dlatego, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy NTM, warto się zastanowić czy prowadzony przez nas styl życia nie jest szkodliwy i co możemy zrobić, by go zmienić.
  • Zadbaj o dyskrecję. W zatrzymaniu informacji o dolegliwości tylko dla ciebie pomogą ci specjalne wkładki na NTM. Zapomnij o używaniu zwykłych podpasek. Mają one słabą chłonność i nie zatrzymują zapachu moczu, który może towarzyszyć dolegliwości. Wybierz wkładki na NTM ze specjalnymi zabezpieczeniami, które będą dobrane do stopnia nasilenia dolegliwości, gwarantują dyskrecję i komfort wykonywania codziennych czynności na niezmienionym poziomie. Są one dostępne w wybranych sieciach handlowych oraz aptekach. Bezpłatne próbki możesz zamówić pod www.TENA.pl
  • Ćwicz na zdrowie! W zachowaniu zdrowia, dobrej kondycji i sylwetki pomoże ci aktywność fizyczna. Jeśli nie lubisz zajęć grupowych, postaraj się dużo spacerować, a na wiosnę wyciągnij z piwnicy zapomniany rower. Wybrane zajęcia fitness uzupełnij o ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla), które możesz wykonywać w ich trakcie lub poza nimi, w każdej chwili. Podpowiedzi, jak ćwiczyć, dostarczy Ci bezpłatna płyta DVD, którą możesz zamówić pod numerem infolinii 800 60 66 68 oraz na www.corewellness.pl
  • Porozmawiaj z partnerem. Rozmowa jest podstawowym elementem budującym relacje z drugim człowiekiem. Szczere rozmowy świadczą o więzi łączącej nas z bliską osobą. Podzielenie się swoimi obawami dotyczącymi zdrowia pomoże zbudować lub też wzmocnić więzi z partnerem. Wytłumacz mu dokładnie, na czym polega Twoja dolegliwość i powiedz mu o obawach, jakie czujesz. Poznanie przez niego przyczyn pozwoli mu lepiej zrozumieć Twoje reakcje i obawy, pozwoli mu zaakceptować problem oraz być dla Ciebie wsparciem.
  • Jeśli masz opory przed mówieniem o swoich problemach, spróbuj skorzystać z dostępnych narzędzi telefonicznych. W ramach kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła” uruchomiona została bezpłatna infolinia. W każdą pierwszą środę miesiąca można skorzystać z telefonicznych konsultacji psychologa oraz pielęgniarki urologicznej w zakresie NTM. Psycholog pomoże zmierzyć się z lękiem przed rozmową, a pielęgniarka urologiczna wytłumaczy czym jest NTM.

Dyżur psychologa odbywa się w każdą pierwszą środę miesiąca, pod bezpłatnym numerem infolinii 800 60 66 68, w godzinach od 9:00 do 13:00, a dyżur pielęgniarki urologicznej w ten sam dzień od 16:00 do 20:00.

Zobacz także: Nietrzymanie moczu - fakty i mity

Źródło: materiał prasowy kampanii „CoreWellness – wewnętrzna siła”/ap

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA