Aparat ortodontyczny fot. Panthermedia

Niewidoczne aparaty ortodontyczne

Ze względu na rodzaj pracy nie mogę sobie pozwolić na noszenie aparatu ortodontycznego. Czy jest jakaś inna metoda wyprostowania zębów?
/ 17.05.2011 14:49
Aparat ortodontyczny fot. Panthermedia
Na pytanie odpowiada stomatolog Magdalena Pieniążek

Tak, są już takie sposoby i coraz więcej pacjentów o nie pyta.
- Rosnącym zainteresowaniem cieszy się nieinwazyjna metoda terapii ortodontycznej (przeznaczona zwłaszcza dla osób dorosłych), tzw. Clear Aligner. Są to przezroczyste nakładki, które prostują zęby, jednocześnie zastępując aparaty stałe i zdejmowane. Są niewidoczne i bezbolesne,  zapewniają wysoki komfort użytkowania. Pacjent dostaje trzy szyny: od miękkiej do najtwardszej i przechodzi przez kolejne etapy prostowania. Cena leczenia waha się od 7 do 9 tys. zł i zależy od tego, ile faz jest potrzebnych w procesie prostowania. Nie opłaca się więc leczyć tą metodą wad bardziej skomplikowanych, bo konieczna jest większa liczba etapów, co podnosi koszt.

- Oprócz tej metody dostępna jest także udoskonalona wersja klasycznych aparatów z tzw. zamkami estetycznymi wykonanymi z porcelany czy kryształu. Są znacznie mniej widoczne od starszych typów, ale proces leczenia trwa dłużej. Stosuje się je przy mniejszych wadach,
a koszt leczenia trwającego 2–2,5 roku to około 7–8 tys. 

- Dla pacjentów potrzebujących dużych przemieszczeń (na przykład po usunięciu zębów) odpowiednie są aparaty samoligaturujące. Ich zaletą jest też to, że można robić dłuższe przerwy między wizytami u specjalisty, ale są niestety nieco widoczne. Często polecamy je osobom, które pracują za granicą i nie mogą być co miesiąc na wizycie kontrolnej. Koszt leczenia to ok. 7–8 tys. zł. 
- Widoczność aparatu redukują także tzw. modele językowe (lingwalne). Jest to jednak leczenie dużo droższe (całkowity koszt sięga 10–12 tys. zł) i mniej komfortowe dla pacjenta, bo aparat, ze względu na umieszczenie, czasem rani język.  Znajduje zastosowanie u niewielkiej liczby pacjentów.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!