Badanie obejmowało tylko 82 ze 151 pacjentów, którzy w latach 1994 - 1997 przeszli laparoskopową operację opaskowania żołądka.
Opublikowany w Archives of Surgery badania pokazują, że u jednej trzeciej pacjentów opaski zostały uszkodzone. Sześćdziesiąt procent osób musiało przejść dodatkową operację.
Naukowcy doszli do wniosku, że operacja zmniejszająca żołądek, której popularność w Stanach Zjednoczonych rośnie, daje stosunkowo słabe korzyści długoterminowe.
Wyniki „są gorsze niż się spodziewaliśmy”, powiedział dr Jacques Himpens z Europejskiej Szkoły Operacji Laparoskopowych i uniwersyteckiego szpitala St. Pierre w Brukseli.
Dr Himpens przestrzega tych, którzy rozważają operację opaskowania żołądka przed „wyolbrzymianiem oczekiwań”. Dodaje też, że każdy, kto przeszedł operację, powinien regularnie zgłaszać się na wizyty kontrolne i być wyczulonym na objawy zakażenia lub erozji opaski.
Przeczytaj: Dla kogo chirurgia bariatryczna w otyłości?
Źródło: "The New York Times", 24.03.2011/ak
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!