Niewydolność serca - serial dla pacjentów

niewydolność serca fot. Fotolia
Wszystkie odcinki można obejrzeć za darmo na nowym serwisie stworzonym przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne: slabeserce.pl. Skąd taki pomysł?
Marta Słupska / 08.11.2016 14:22
niewydolność serca fot. Fotolia

Polskie Towarzystwo Kardiologiczne uruchomiło serwis dla pacjentów z niewydolnością serca – slabeserce.pl. Nie jest to jednak pierwszy tego typu pomysł – w ubiegłym roku powstał portal copozawale.pl dla osób z chorobą niedokrwienną serca oraz arytmiagroziudarem.pl poświęcona migotaniu przedsionków.

Wydaje się, że niewydolność serca to poważny, ogólnopolski (i nie tylko!) problem. Szacuje się, że w Europie na niewydolność serca choruje 15 milionów ludzi, w Polsce jest ich ok. 800 tys. Najczęściej dotyczy ona osób po 60. roku życia, jednak może wystąpić w każdym wieku, także u dzieci i młodzieży.

Niewydolność serca - jak się przed nią chronić?

Miniserial i inne multimedia dla pacjentów

Na stronie slabeserce.pl możemy m.in. obejrzeć miniserial, który pokazuje losy pacjenta – pana Jacka – cierpiącego na niewydolność serca. W rolę chorego wcielił się aktor Jacek Strama. Dzięki serialowi możemy zapoznać się z typowymi objawami niewydolności serca, przebiegiem zaostrzenia choroby oraz etapami leczenia szpitalnego, ambulatoryjnego i rehabilitacji w konwencji fabularnej opowieści. Na stronie PTK znajdziemy też liczne animacje oraz krótkie filmy obrazujące zarówno objawy, jak i diagnostykę czy rehabilitację. Dzięki nim pacjenci mają szansę zobaczyć m.in. jak wyglądają obrzęki u chorych z niewydolnością serca, wypełnione żyły szyjne, jak przebiega koronarografia, monitorowanie holterowskie czy test spiroergometryczny.

fot. slabeserce.pl

Dlaczego Polskie Towarzystwo Kardiologiczne zdecydowało się w tak niecodzienny sposób pokazać edukować o niewydolności serca?

Chory z niewydolnością serca to często starsza osoba, która słabo widzi i przez to ma problemy z czytaniem, szybko się męczy oraz może mieć trudności z koncentracją. Dlatego zdecydowaliśmy się postawić głównie na łatwy w odbiorze, „z życia wzięty”, nowoczesny przekaz multimedialny, który bardziej zapada w pamięć niż surowy tekst

– powiedziała prof. Jadwiga Nessler, kierownik Rady Programowej projektu, Kierownik Kliniki Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca CMUJ w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im Jana Pawła II (Oddziału Klinicznego Choroby Wieńcowej i Niewydolności Serca Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II).

Autorzy strony wierzą, że zaangażowanie zarówno po stronie personelu medycznego, jak i chorych przełoży się na poprawę zdrowia i jakość życia pacjentów. Z niewydolnością serca da się żyć – trzeba tylko wiedzieć jak i nie wierzyć ślepo w to, co radzi „dr Google” – przekonują eksperci.

Jak rozpoznać niewydolność serca? 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA