Nowości medyczne w 2014 - nowe terapie medyczne w Polsce

Nowości medyczne w 2014 fot. Fotolia
Bezbolesne znieczulenie u dentysty, przywrócenie wzroku niewidomym czy superczuła metoda USG piersi - poznaj nowe terapie medyczne
Marta Wilczkowska / 15.06.2018 14:08
Nowości medyczne w 2014 fot. Fotolia

Choć poziom medycyny stoi na bardzo wysokim poziomie, nadal istnieją dolegliwości, których nie potrafimy leczyć. Na szczęście świat medycyny ciągle się rozwija, dając kolejnym pacjentom nadzieję na wyzdrowienie i poprawę komfortu życia. Zobacz, jakie terapie medyczne pojawią się Polsce w 2014 roku:

1. Możemy skutecznie łagodzić objawy zaawansowanej choroby Parkinsona


Choroba Parkinsona powoduje znaczną niesprawność ruchową a nawet całkowite inwalidztwo. Chorym można pomóc podając sprawdzony lek, lewodopę, ale nie doustnie, a dojelitowo lub, w drugim przypadku – podskórnie apomorfinę. Efekty takich terapii są spektakularne. Niestety z powodu wysokich kosztów nie mogą z nich na razie korzystać polscy pacjenci z zaawansowaną chorobą Parkinsona. Być może sytuacja zmieni się w tym roku. Włączenie terapii infuzyjnych do programu refundacyjnego dałoby bowiem szansę tym chorym, dla których nie ma już innej alternatywy leczenia.
dr n. med. Magdalena Boczarska-Jedynak Centrum Leczenia Choroby Parkinsona, SP Centralny Szpital Kliniczny w Katowicach

2. Szansa na przywrócenie wzroku osobom niewidomym


Od wielu lat na świecie prowadzone są badania mające na celu częściowe przywrócenie widzenia osobom, które utraciły wzrok w wyniku schorzeń degeneracyjnych siatkówki. Zostały opracowane dwa implanty siatkówkowe Argus II i Alpha – IMS. Zarówno jeden, jak i drugi posiadają od niedawna certyfikaty FDA i CE (czyli dopuszczenie do stosowania w leczeniu w Stanach Zjednoczonych i w Europie). Różnią się techniką implantacji oraz możliwościami technicznymi. W pierwszym przypadku pacjenci uzyskują możliwość widzenia światła, rozróżniania konturów, rejestracji ruchu, lokalizowania obiektów, w drugim – również czytania większych liter. W Warszawie trwają przygotowania do kwalifikacji pacjentów do tego rodzaju zabiegów. Bardzo się cieszę! Jest to wielkie osiągnięcie okulistyki światowej, będące przełomem w leczeniu ślepoty.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Szaflik Centrum Mikrochirurgii Oka LASER

3. Wreszcie bezbolesne zastrzyki u dentysty


Na polskim rynku pojawił się właśnie DentalVibe, czyli „wibrator dentystyczny”. Przykładamy urządzenie do dziąsła, wibrujemy i pacjent nie czuje wbicia igły ani rozpierania podczas podawania znieczulenia. Sposób działania jest prosty: nieregularne wibracje sprawiają, że informacja o nich dociera do mózgu szybciej, niż impuls wywołany przez ból i wypiera go całkowicie. Mam nadzieję, że dzięki DentalVibe, pacjenci przestaną się bać dentysty.
dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach

4. Bardziej precyzyjne i przyjazne metody badania piersi


Dzięki nowemu oprogramowaniu do USG możemy wykrywać mikrozwapnienia, czyli zmiany w piersiach, które są niedostrzegalne w zwykłym badaniu. Jest to metoda przydatna zwłaszcza w przypadku młodych kobiet, które mają niewielkie piersi o zwartej budowie. Dzięki zwiększonej czułości aparatu USG, będzie można dostrzec nawet najmniejsze zmiany w tkance piersi, które mogą być pierwszymi sygnałami powstawania nowotworu. Kolejną nową interesującą techniką obrazowania w USG, jest elastografia. Jest to bezpieczna metoda różnicowania zmian chorobowych piersi za pomocą określenia ich elastyczności (sprężystości). W wielu przypadkach dzięki zastosowaniu tej metody można uniknąć robienia biopsji (ale nie zawsze, czasami jest konieczna).
Jacek Tulimowski, ginekolog-położnik

5. Pierwszy antykoncepcyjny implant dla pań, które nie rodziły oraz nowe testy DNA


W styczniu tego roku pojawi się w Polsce pierwsza na świecie wkładka wewnątrzmaciczna zarejestrowana dla kobiet, które jeszcze nie rodziły. Ma ona mniejsze wymiary, niż dostępny dotąd implant, dzięki czemu można ją założyć w sposób bardziej komfortowy dla pacjentki (aplikacja implantu obecnego teraz na rynku bywa nieprzyjemna). Uwalnia ona też mniej (zaledwie 12-14 mikrogramów) hormonu, czyli levonorgestrelu na dobę. Zakłada się ją na 3 lata (nie na 5, jak w dotychczas stosowanej wkładce). Wchodzą też na rynek polski testy na obecność DNA płodowego u kobiet w ciąży. Polegają na badaniu krwi kobiety i ocenie DNA płodu w celu wykrycia ewentualnych wad genetycznych. Co bardzo ważne, można wykonać je od razu po zajściu w ciążę, a nie jak dotąd czekać na badanie do 12 tygodnia.
Dr Małgorzata Szpetnar ginekolog-położnik

To tylko kilka przykładów przełomowych technik medycznych, które w 2014 roku wejdą do Polski. Mamy nadzieję, że z biegiem lat pojawi się ich coraz więcej, by skutecznie diagnozować i leczyć nieuleczalne jak dotąd choroby.

Czytaj także:

Na podstawie artykułu Doroty Mirskiej-Królikowskiej z Vity

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA