Na pytanie odpowiada dr hab.n.med. Józef Haczyński
Jest wiele różnych przyczyn nudności. Najczęściej związane są z chorobami przewodu pokarmowego, takimi jak: zatrucia lub podrażnienia, stany zapalne jelit, pęcherzyka żółciowego.
U osób młodych nudności bardzo często mają podłoże emocjonalne. Tego typu dolegliwości mijają wraz z wiekiem lub po ustąpieniu czynnika, który stresuje daną osobę (najczęściej jest to np. zbliżający się egzamin). Rzadko w takich wypadkach wymagana jest konsultacja lekarska. Czasem przydaje się pomoc psychologa, może zatem powinna Pani porozmawiać z córką, czy chciałaby się zapisać na taką wizytę (w każdej szkole są dostępne adres i numer telefonu najbliższej rejonowej poradni psychologicznej).
Warto jednak pamiętać, że u osób młodych nudności i wymioty mogą być czasem spowodowane jadłowstrętem psychicznym i bulimią. W takich sytuacjach należy jak najszybciej zasięgnąć porady psychiatry.
Dla porządku dodam, że innymi, znacznie rzadszymi, przyczynami nudności mogą być: choroby błędnika i stany zapalne ucha środkowego, zawroty głowy, migrena, ciąża, przyjmowanie niektórych leków. Również wzrost ciśnienia śródczaszkowego, występujący np. przy guzach mózgu, może powodować nudności.
Towarzyszą też one zwykle kolce nerkowej. Ponieważ nudności są tylko objawem, dlatego leczenie uzależnione jest od ich przyczyny (tu potrzebna jest konsultacja lekarska). Oprócz tego często pomagają spacer, położenie się na chwilę w pomieszczeniu bez drażniących zapachów i z dopływem świeżego powietrza, żucie mocnej miętowej gumy lub plasterków świeżego imbiru, wypicie gorzkiej herbaty miętowej.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!