Nudności i wymioty- jak sobie pomóc?

Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzył się epizod z wymiotami i nudnościami. Wymioty i nudności najczęściej nie są objawem poważnej choroby.
/ 14.12.2013 12:02

Każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzył się epizod z wymiotami i nudnościami. Wymioty i nudności najczęściej nie są objawem poważnej choroby. Czasami gdy towarzyszy im ból lub stan ten się przedłuża mogę mieć związek z chorobą wrzodową lub niedrożnością jelit. Dowiedz się co najczęściej wywołuje nudności i wymioty. Poznaj sposoby łagodzenia dyskomfortu wywołanego nudnościami i wymiotami.

Nudności i wymioty- jak sobie pomóc?

 

Nudności i wymioty-przyczyny

Częstą przyczyną nudności i wymiotów jest zapalenie błony śluzowej żołądka i jelit. Zapalenie to jest najczęściej wynikiem infekcji wirusowej lub działania bakterii z zepsutego jedzenia. Gdy dochodzi u ciebie do zatrucia pokarmowego, szkodliwe substancje (w zepsutych produktach) wchłaniane są w żołądku a stamtąd z krwią trafiają do mózgu. Tam dają rozkaz (pobudzają ośrodek wymiotny) natychmiastowego opróżnienia żołądka z toksyn. Wtedy gnębią cię wymioty i nudności.

Nudności i wymioty mogą być spowodowane wysokim poziomem toksyn we krwi. Należy tu zaliczyć alkohol, nikotyna oraz niektóre leki (np. morfina). Taki skutek wywołują również leki stosowane w terapii nowotworów czyli tzw. cytostatyki. Niestety wymioty i nudności to często występujący skutek uboczny chemioterapii.

U dzieci wymioty mogą pojawić się w początkowym stadium przeziębienia, któremu towarzyszy gorączka.

Wymioty i nudności często trapią ciężarne. Ich przyczyną jest wzrost poziomu gonadotropiny kosmówkowej HCG, która stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte.

Nudności i wymioty mogą pojawić się w okresach nasilonego stresu a także na skutek wzrostu ciśnienia śródczaszkowego. Jego wzrost może powodować nagromadzenie się płynu lub guz mózg. Inne dolegliwości, które łączą się z nudnościami i wymiotami to choroba lokomocyjna oraz migrena.

Wymioty i nudności-co robić?

Jeżeli wymioty utrzymują się, towarzyszy im ból brzucha- skonsultuj się z lekarzem.
Jeśli wymioty zawierają krew- natychmiast skonsultuj się z lekarzem!

By poczuć ulgę i zapobiec odwodnieniu przestrzegaj następujących zaleceń:

  • Przy zatruciu żołądkowym przeprowadź jednodniowy post lub jedz sucharki, kleik jęczmienny lub ryżowy. Normalne żywienie wprowadzaj stopniowo.
  • Wyeliminuj z diety produkty, które wywołują u ciebie wymioty (problem nietolerancji omów z lekarzem).
  • Unikaj zapachu jedzenia. spożywaj potrawy zimne lub te, których nie musisz gotować.
  • Przyjmuj płyny. Częste picie zapobiega odwodnieniu. Uspokajająco na żołądek działa herbata rumiankowa, miętowa oraz napar z gorzkiej pomarańczy. Możesz posłodzić herbatę cukrem gronowym lub dodać imbir. Gdy poczujesz się lepiej możesz ssać kostki lodu i małymi łyczkami pić wodę.
  • Przez kilka dni po epizodzie z nudnościami i wymiotami unikaj tłustych i pikantnych potraw, kofeiny, aspiryny i innych leków przeciwzapalnych.
  • W przypadku ciążowych nudności i wymiotów jedz śniadanie zanim wstaniesz z łóżka. Jedz małe porcje posiłku w regularnych odstępach. Twoje posiłki powinny zawierać mało tłuszczów a dużo białka.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!