O czym może świadczyć wyciek z ucha?

Przyczyny tego, że dziecko sepleni, mogą być różne: wady zgryzu, ubytki zębowe, problemy ze słuchem, brak karmienia piersią /fot. Fotolia
Jakie choroby należy podejrzewać w przypadku wycieku z ucha? Czy można problem zbagatelizować? Co oznacza, gdy z ucha wycieka krew, a co gdy ropa? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi.
/ 23.08.2011 06:46
Przyczyny tego, że dziecko sepleni, mogą być różne: wady zgryzu, ubytki zębowe, problemy ze słuchem, brak karmienia piersią /fot. Fotolia

Wyciek z ucha stanowi częstą przyczynę wizyt u lekarza laryngologa. Ustalenie przyczyny wycieku jest bardzo ważne, bez tego nie da się włączyć odpowiedniego leczenia. Nie bez znaczenia jest wygląd wyciekającej wydzieliny. Określenie charakteru wydzieliny pomaga znaleźć odpowiedzialną za dolegliwości chorobę.

Wyciek krwisty

Czasami wyciek krwisty z ucha może mieć banalną przyczynę – niewielki uraz spowodowany oczyszczaniem ucha przez chorego. Jednak powody pojawienia się krwi mogą być również bardzo poważne. Taki wyciek może świadczyć m.in. o zmianie nowotworowej w uchu środkowym lub przewodzie słuchowym zewnętrznym. Innymi przyczynami wycieku krwistego są: zapalenie (np. ostre bakteryjne zapalenie ucha środkowego, przewlekle zapalenie ucha środkowego z polipem) i uraz (np. złamanie kości skroniowej).

Przeczytaj: Co najczęściej powoduje zaburzenia słuchu?

Wyciek śluzowy

Wyciek śluzowy może mieć różną gęstość, jest biały, mętny. Gruczoły produkujące śluz znajdują się w błonie bębenkowej, więc pojawienie się takiej wydzieliny może świadczyć o uszkodzeniu błony. Przyczyny wycieku śluzowego to najczęściej:

  • nacięcie błony bębenkowej (paracenteza) w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego,
  • uraz ciśnieniowy ucha z pęknięciem błony bębenkowej,
  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego z ubytkiem w błonie bębenkowej (wyciek pojawia się okresowo),
  • przetoki wrodzone lub pourazowe.

Wyciek surowiczy

Wyciek surowiczy jest biało-żółtawy, przezroczysty. Może oznaczać choroby przewodu słuchowego zewnętrznego, m.in.:

  • półpasiec uszny,
  • liszajec zakaźny,
  • zapalenie wypryskowe przewodu słuchowego zewnętrznego lub skóry małżowiny usznej.

Wyciek tego rodzaju pojawia się również w wyniku radioterapii nowotworów głowy i szyi.

Wyciek ropny

Ropa może pochodzić z ucha zewnętrznego oraz z ucha środkowego. Z reguły świadczy o toczącym się procesie zapalnym.

Najczęstsze przyczyny pojawienia się wycieku ropnego to:

  • ostre zapalenie ucha środkowego,
  • przewlekłe zapalenie ucha środkowego,
  • przewlekłe perlakowe zapalenie ucha środkowego,
  • gruźlicze zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie ucha zewnętrznego,
  • zapalenie grzybicze ucha zewnętrznego.

Choroby ogólnoustrojowe, które obejmują ucho środkowe lub kość skroniową (np. ziarniniak Wegnera) również mogą powodować ropny wyciek z ucha.

Wyciek wodojasny

Pojawienie się takiego wycieku może świadczyć o poważnym urazie: złamaniu kości skroniowej czy uszkodzeniu opony twardej. Wodojasny płyn jest to zazwyczaj płyn mózgowo-rdzeniowy.

Wydzielina wyciekająca z ucha może mieć różny charakter (śluzowa, ropna, krwista). Określenie jakości wydzieliny pozwala ustalić przyczynę jej pojawienia się. Głównymi powodami wycieku z ucha są procesy zapalne i urazy.

Polecamy: Dlaczego wysiękowe zapalenie ucha środkowego bywa niebezpieczne?

Bibliografia:
Janczewski G: Otorynolaryngologia praktyczna. Via Medica 2005

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA