Jeśli masz cienie pod oczami od zawsze, to prawdopodobnie nie ma powodów do niepokoju. Taka twoja uroda! Cienie pod oczami (worki, sińce) mogą zwiastować problemy ze zdrowiem, gdy pojawiają się nagle. Wówczas warto się sobie lepiej przyjrzeć, zwłaszcza gdy zmianie wyglądu towarzyszą jeszcze inne objawy.
O czym świadczą sińce pod oczami?
1. Alergia
Jeśli cienie pojawiają się okresowo (np. zawsze na wiosnę) lub po zjedzeniu określonego pokarmu (częściej w przypadku dzieci), można przypuszczać, że związane są z uczuleniem wziewnym lub pokarmowym. Nazywa się je okularami alergicznymi. Spróbuj zaobserwować, w jakich sytuacjach pojawiają się „okulary”. Znalezienie czynnika uczulającego pomoże lekarzowi ustalić leczenie.
2. Kłopot z nerkami
Źle działający układ moczowy daje o sobie znać, powodując m.in. bóle w okolicy lędźwiowej i częstomocz. Mogą temu towarzyszyć również lekkie obrzęki okolic oczu i sińce pod oczami. Jak najszybciej umów się do lekarza. Konieczne będą dodatkowe badania. Na własną rękę możesz sięgnąć po preparaty zawierające owoce żurawiny, która chroni pęcherz.
3. Pasożyty
Jeżeli oprócz obrzęków pojawiają się bóle brzucha, osłabienie, utrata wagi, można podejrzewać, że za dolegliwościami stoją pasożyty, np. owsiki. Jeśli diagnoza się potwierdzi (na podstawie badania kału), lekarz przepisze leki. Trzeba też będzie wyprać pościel i ręczniki (i to całej rodziny), aby zlikwidować osadzające się na nich jaja.
4. Cukrzyca
Jeśli oprócz cieni pojawiają się: wzmożone pragnienie, osłabienie, częstomocz, utrata wagi, mogą to być objawy cukrzycy. Aby stwierdzić cukrzycę, konieczne jest badanie krwi. Na wszelki wypadek ogranicz cukier i tłuszcze w diecie.
Czytaj także:
9 najczęstszych przyczyn gorączki
O czym świadczą łamliwe paznokcie?
Czego objawem są powiększone węzły chłonne?
Na podstawie artykułu z Przyjaciółki
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!