Objawy menopauzy

Objawy menopauzy, objawy klimakterium fot. Fotolia
Twoje miesiączki straciły regularność? Nie możesz spać i ciągle się pocisz? Sprawdź, czy to nie początek przekwitania!
Agnieszka Czechowska / 23.05.2014 10:08
Objawy menopauzy, objawy klimakterium fot. Fotolia



Nie ma się co łudzić – każdą kobietę czeka ten czas. Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu pojawia się ok. 50.-55. roku. Oznacza ona, że jajniki przestały pracować i wytwarzać żeńskie hormony płciowe.  Niestety, już kilka lat przed menopauzą mogą ci dokuczać tzw. objawy wypadowe.






Tak to się zaczyna... 


Pierwsze objawy menopauzy, czyli przekwitania będziesz mogła obserwować u siebie już na kilka lat przed ostatnią miesiączką. Przede wszystkim zauważysz, że krwawienia nie będą już tak regularne jak kiedyś. Dodatkowo pojawią się:
  • uderzenia gorąca (ni stąd ni zowąd poczujesz, że robi ci się potwornie gorąco, czerwienisz się). Zwykle zdarzają się 2-3 razy dziennie. Mogą im towarzyszyć dreszcze, zlewne nocne pot;
  • 
 objawy natury psychicznej - zmienność nastrojów, bezsenność, lęki i depresje, pogorszenie pamięci, drażliwość, zaburzenia koncentracji, trudności w podejmowaniu decyzji;
  • objawy ze strony układu moczowo-płciowego: suchość pochwy, zapalenia pochwy, zaburzenia w oddawaniu moczu, bolesność podczas współżycia, obniżenie libido


.

Skąd te dolegliwości?


Twój organizm się zmienia, a dokładnie jego gospodarka hormonalna. Jajniki powoli przestają pracować i wytwarzać żeńskie hormony – estrogeny. Na to, kiedy ten moment wystąpi w twoim przypadku ma wpływ wiele czynników. Jeśli twoja mama przechodziła wcześnie menopauzę, prawdopodobnie będzie tak i w twoim przypadku. Nieco łagodniej klimakterium przechodzą kobiety z nadwagą (tkanka tłuszczowa wytwarza estron – substancję, która łagodzi menopauzalne dolegliwości). Z drugiej strony jednak puszyste panie są bardziej narażone na chorobę zwyrodnieniową stawów i cukrzycę.
Warto wspomnieć o jeszcze jednej cesze estrogenów. Mianowicie, chronią one organizm kobiet przed osteoporozą (chorobą kości) i chorobami serca (np. wieńcówką). Ich brak w organizmie powoduje, że kobiety w okresie menopauzy są znacznie bardziej narażone na pojawienie się tych chorób. 




Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu"

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA