Na skórze istnieją miejsca, w których aktywność melanocytów jest zwiększona. Widzimy to w postaci urokliwych piegów lub pieprzyków. Te pierwsze zdobią twarze osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach. Mogą też występować na innych częściach ciała, za wyjątkiem dłoni i podeszwy stóp. Ich ilość zwiększa się pod wpływem działania promieni UV. Nie są groźnymi zmianami.
Z pieprzykami (znamionami) jest różnie. Mogą być to niegroźne przebarwienia, ale też bywają takie, które przekształcają się w nowotwory. Pieprzyki mają różną barwę – od jasnych, porcelanowych, przez brązowe, po czarne. Niezależnie od tego jakie to są znamiona, należy je bacznie obserwować, zbadać i ewentualnie usunąć.
Obserwacja znamion – na co zwrócić uwagę?
Oglądając codziennie swoje ciało, szybko zaobserwujemy zmiany, które wizualnie się uwydatniają. Pojawienie się kolejnych znamion, ich zmiana wybarwienia, czy też rumień i krwawienie ze znamienia, nie umkną z pewnością naszemu oku. Niech właśnie taka samoobserwacja będzie codziennym rytuałem. Oto na co trzeba w szczególności zwrócić uwagę:
- liczba znamion,
- częstotliwość przybywania nowych,
- kolor – czarny, brązowy, różowy, czerwonawy, podbarwione na niebiesko, jasne: białawe, o kolorze skóry; nierównomierne zabarwienie; jednolity,
- kształt – okrągłe, nieregularne krawędzie,
- odgraniczenie od skóry – wyraźny kontur, zlewający się z barwą skóry,
- wypukłość zmiany – wielkość wypukłości; czy rośnie; czy jakiś element odzieży/biżuterii go drażni; płaski;
- faktura – gładki, pomarszczony
- konsystencja – twardy, miękki
- wydzielina z pieprzyka – krew, płyn surowiczy
- dolegliwości bólowe, obrzęk zmiany i jej okolic
- zaczerwienienie, zasinienie wokół pieprzyka
- obecność nadżerek w okolicy i na znamieniu
- świąd zmiany
Sposobów usuwanie znamion jest kilka. Korzystniej jest się ich pozbyć klasycznie, za pomocą chirurgicznego skalpela. Pozwala bowiem na ocenę histopatologiczną pieprzyka. Jednak trzeba się liczyć z blizną. Inne metody to laser, wymrażanie (krioterapia) oraz „wypalanie” (elektrokoagulacja). Nie dają jednak możliwości zbadania znamienia. Metodę dobiera lekarz, na podstawie wykonanych badań. Nie każde znamię jest niebezpieczne i nie każde musi być usuwane.
Katarzyna Ziaja
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!