Obserwuj znamiona!

Nasza skóra to bogactwo różnych komórek. W niej także znajdują się melanocyty, wytwarzające ciemny barwnik (pigment), znany jako melanina, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. To ona ją zabarwia po ekspozycji na ciepłe promienie słoneczne.
/ 05.05.2010 07:49
Nasza skóra to bogactwo różnych komórek. W niej także znajdują się melanocyty, wytwarzające ciemny barwnik (pigment), znany jako melanina, która chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. To ona ją zabarwia po ekspozycji na ciepłe promienie słoneczne.

Na skórze istnieją miejsca, w których aktywność melanocytów jest zwiększona. Widzimy to w postaci urokliwych piegów lub pieprzyków. Te pierwsze zdobią twarze osób o jasnej karnacji i jasnych lub rudych włosach. Mogą też występować na innych częściach ciała, za wyjątkiem dłoni i podeszwy stóp. Ich ilość zwiększa się pod wpływem działania promieni UV. Nie są groźnymi zmianami.

Obserwuj znamiona!

Z pieprzykami (znamionami) jest różnie. Mogą być to niegroźne przebarwienia, ale też bywają takie, które przekształcają się w nowotwory. Pieprzyki mają różną barwę – od jasnych, porcelanowych, przez brązowe, po czarne. Niezależnie od tego jakie to są znamiona, należy je bacznie obserwować, zbadać i ewentualnie usunąć.

Obserwacja znamion – na co zwrócić uwagę?
Oglądając codziennie swoje ciało, szybko zaobserwujemy zmiany, które wizualnie się uwydatniają. Pojawienie się kolejnych znamion, ich zmiana wybarwienia, czy też rumień i krwawienie ze znamienia, nie umkną z pewnością naszemu oku. Niech właśnie taka samoobserwacja będzie codziennym rytuałem. Oto na co trzeba w szczególności zwrócić uwagę:
  • liczba znamion,
  • częstotliwość przybywania nowych,
  • kolor – czarny, brązowy, różowy, czerwonawy, podbarwione na niebiesko, jasne: białawe, o kolorze skóry; nierównomierne zabarwienie; jednolity,
  • kształt – okrągłe, nieregularne krawędzie,
  • odgraniczenie od skóry – wyraźny kontur, zlewający się z barwą skóry,
  • wypukłość zmiany – wielkość wypukłości; czy rośnie; czy jakiś element odzieży/biżuterii go drażni; płaski; 
  • faktura – gładki, pomarszczony
  • konsystencja – twardy, miękki
  • wydzielina z pieprzyka – krew, płyn surowiczy
  • dolegliwości bólowe, obrzęk zmiany i jej okolic
  • zaczerwienienie, zasinienie wokół pieprzyka 
  • obecność nadżerek w okolicy i na znamieniu
  • świąd zmiany
Zauważenie jakiejkolwiek zmiany, wymaga niezwłocznej konsultacji z dermatologiem. Czas w tym przypadku, gra dużą rolę. Pieprzyk zostanie dokładnie obejrzany i zbadany przez lekarza. Gdy znajduje się on w niewygodnym miejscu, gdzie jest ocierany lub gnieciony przez bieliznę czy biżuterię, bądź znajduje się w miejscach, które są systematycznie golone, wówczas lekarz może usunąć taką zmianę.

Sposobów usuwanie znamion jest kilka. Korzystniej jest się ich pozbyć klasycznie, za pomocą chirurgicznego skalpela. Pozwala bowiem na ocenę histopatologiczną pieprzyka. Jednak trzeba się liczyć z blizną. Inne metody to laser, wymrażanie (krioterapia) oraz „wypalanie” (elektrokoagulacja). Nie dają jednak możliwości zbadania znamienia. Metodę dobiera lekarz, na podstawie wykonanych badań. Nie każde znamię jest niebezpieczne i nie każde musi być usuwane.

Katarzyna Ziaja

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA