Każdy najpiękniejszy urlop potrafią uprzykrzyć nam owady. Komary, meszki, osy, pszczoły i inne latające stworzenia. Jedne z nich atakują nas gdyż żywią się naszą krwią np. komary, inne zaś pokazują swoje żądło wówczas gdy są rozjuszone – na ogół przez nas samych np. osy. Jad owadów jest niebezpieczny wówczas gdy jesteśmy na niego uczuleni. W innym przypadku po ukąszeniu, czy użądleniu pozostaje swędzący, czasem bolesny bąbel.
Aby móc skutecznie odpierać atak owadów, trzeba je poznać i wiedzieć czego „nie lubią”. Przykładowo komary odnajdują nas po zapachu potu, pszczoły i osy żądlą nas dopiero wtedy gdy je rozdrażnimy. Komary i meszki odstraszają pewne zapachy, a także środki jakimi spryskujemy nasze ciało.
Komary, jusznice i meszki są owadami bytującymi w zaroślach, blisko mokradeł, rzek i jezior. Najczęściej żerują wieczorem i są wodzone przez zapach potu. Zatem pierwszym z działań zapobiegających ukąszeniu przez te owady będzie dbałość o higienę. Ponadto skuteczne okazują się być dostępne w aptekach i sklepach repelenty, bransoletki i świece odstraszające owady. Trochę mniej skuteczne są sposoby naturalne jak np. stosowanie olejków eterycznych.
Jeśli chodzi o łagodzenie ukąszeń komarów i meszek trzeba pamiętać, by unikać ich drapania. Drapanie powoduje głębsze rozprowadzanie jadu owadów, a także pobudza krążenie w ukąszonym miejscu, przez co dłużej odczuwamy uporczywy świąd. Następnie warto zastosować preparaty chłodzące np. z mentolem lub dimetindenem (popularny Fenistil). W razie silniejszych reakcji na jad można zastosować krem z hydrokortyzonem dostępny bez recepty. Świąd można zminimalizować poprzez zimne okłady, ponieważ te zmniejszają przepływ krwi przez miejsce ukąszenia i je „znieczulają”. Osoby z alergią na jad owadów powinny mieć zawsze przy sobie ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Naturalne metody na ukąszenia owadów
Osy, pszczoły i szerszenie to owady, które nas nie użądlą, gdy „nie dajemy im powodu”. Wszelkie manewry związane z odganianiem się od nich, próbami „unicestwienia ich za pomocą gazety”, czy wreszcie przygniecenie ich ciałem wywołuje reakcję obronną, jaką jest wyciągnięcie żądła. Należy pamiętać, że osy żądlą kilkakrotnie, podczas gdy pszczoły po użądleniu zostawiają swoje żądło w ciele ofiary i same też umierają. Żądło takie dalej sączy jad, dlatego należy je usunąć. Ulgę podczas ukąszeń tych owadów przynoszą preparaty apteczne, a także okłady np. z cebuli, aloesu, ziemniaka i lodu. Jeśli jesteśmy uczuleni na jad owadów błonkoskrzydłych, powinniśmy być także wyposażeni w ampułkostrzykawkę z adrenaliną.
Jak sobie radzić z ukąszeniami owadów?
Na zakończenie warto wspomnieć, że w krajach tropikalnych komary widliszki przenoszą choroby, m.in. malarię. Dlatego zanim udamy się na wycieczkę w egzotyczne strony świata, warto zasięgnąć porady o tym, jak zapobiegać ukąszeniom przez komary i jak zmniejszyć ryzyko „przywiezienia” malarii.
Jak ochronić się przed komarami
Malaria - objawy, leczenie i profilaktyka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!