Odparzenia u dziecka

Odparzenia u dziecka fot. Panthermedia
Zbyt rzadkie przewijanie to częsta, ale nie jedyna przyczyna odparzeń u dzieci. Poznaj inne.
/ 23.05.2012 13:53
Odparzenia u dziecka fot. Panthermedia

Drażniące składniki moczu (np. amoniak) łatwo podrażniają niedojrzałą skórę dziecka. Aby temu zaradzić, wystarczy na szczęście regularnie zmieniać pieluszki i przy każdym przewijaniu maluszka smarować mu pupę ochronnym kremem. Jeśli jednak takie środki zaradcze nie wystarczają, być może odparzenia są spowodowane czymś innym. Oto potencjalni winowajcy.

Odparzenia u dziecka - Jak pielęgnować pupę dziecka

Lekarze zalecają, aby przy przewijaniu myć dziecku pupę nie chusteczkami pielęgnacyjnymi, ale wodą z mydłem. Chusteczki mogą zawierać drażniące substancje zapachowe lub alkohol, więc u wrażliwego dziecka stosuj je sporadycznie, np. na spacerze. Do pielęgnacji pupy nie używaj też oliwki ani zasypki – pierwsza utrudnia dostęp powietrza, a druga, gdy się zbryli, może podrażniać.

Odparzenia u dziecka - Wpływ diety

Odparzenie przytrafia nawet noworodkom, ale najczęściej spotyka dzieci między piątym a dwunastym miesiącem życia, kiedy rozszerza się dietę malucha. Każda nowość to wyzwanie dla jego układu trawiennego. Aby ją strawić, organizm produkuje (a więc i wydala) więcej drażniących kwasów.

Odparzenia u dziecka - Przyczyny

  • Biegunka
Kwaśne, drażniące skórę kupki występują też podczas biegunki. Mówimy o niej wtedy, gdy niemowlę brudzi zdecydowanie więcej pieluszek niż dotychczas, a jego kupki są wodniste, mają ostry, kwaśny zapach, zielony kolor albo zawierają śluz lub krew. W przypadku niemowlęcia, zwłaszcza karmionego wyłącznie piersią, czasem trudno rozpoznać, że ma biegunkę, bo dziecko może robić kupkę po każdym karmieniu. Jeśli jednak konsystencja kupek jest grudkowata, a kolor – żółty, nie ma powodu do obaw.
  • Alergia
Jeżeli do odparzeń dołączają inne niepokojące objawy: częste bóle brzuszka, wysypka np. na buzi albo innych częściach ciała, suchość skóry, kupki o niepokojącej konsystencji albo zapachu, to może sugerować, że odparzenia są związane z alergią pokarmową. W takich wypadkach nie wystarczy nawet najtroskliwsza pielęgnacja. Jeżeli karmisz piersią, porozmawiaj z lekarzem o diecie eliminacyjnej, a jeśli podajesz maluchowi mleko modyfikowane, poproś pediatrę o ocenę, czy nie trzeba zmienić mieszanki na specjalny preparat dla alergików (np. Bebilon Pepti, Nutramigen).
  • Bakterie
Jeżeli pomimo odpowiedniej pielęgnacji i stosowania maści na odparzenia nie ma poprawy, idź z dzieckiem do pediatry. Odparzenia łatwo ulegają nadkażeniu przez bakterie lub drożdżaki. Kiedy lekarz to potwierdzi, przepisze maści przeciwzapalne i antybakteryjne.

Konsultacja: dr n. med. Alcija Karney, pediatra, kieruje Oddziałem Pediatrycznym Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA