Okres się spóźnia fot. Fotolia

Okres się spóźnia - 5 mitów o opóźnionej miesiączce

Twój okres się spóźnia? To jeszcze nie powód do zmartwień! Poznaj 5 najczęstszych mitów dotyczących spóźniającej się miesiączki
Marta Wilczkowska / 27.08.2014 09:06
Okres się spóźnia fot. Fotolia
Jeśli zawsze regularnie miesiączkowałaś, to nic dziwnego, że każde zakłócenie cyklu bardzo cię niepokoi. Tym bardziej że na temat tego, o czym świadczą takie zaburzenia, narosło wiele mitów. Dowiedz się jaka jest prawda!

Co sprawia, że okres się spóźnia? Poznaj 5 największych mitów na temat opóźnionej miesiączki!

1. To na pewno ciąża

Nieprawda. Nie zawsze zatrzymanie miesiączki oznacza ciążę, choć taka myśl zwykle pojawia się jako pierwsza. Jeśli współżyjesz, powinnaś jednak brać tę ewentualność pod uwagę. Twoje wątpliwości rozwieje test ciążowy lub przeczytanie tekstu na temat zajścia w ciążę w czasie miesiączki.

2. To muszą być problemy zdrowotne

Panuje przekonanie, że jeśli kobieta jest zdrowa, to musi regularnie miesiączkować. Niekoniecznie. Czasami może zdarzyć się opóźnienie okresu. I nie świadczy to o jakimkolwiek zaburzeniu. Najczęściej jest to po prostu tzw. cykl bezowulacyjny, w którym nie dojrzewa żadna komórka jajowa. Często zdarza się kobietom po 30. roku życia.

3. Dieta nie ma wpływu na owulację

Nieprawda. Jeśli ciągle się odchudzasz i dostarczasz organizmowi za mało kalorii, wówczas spada poziom leptyny. To hormon, który odpowiada za regulację apetytu. Gdy jest go mało, organizm zaczyna oszczędzać siły. Do mózgu dociera informacja, że to niedobry czas na ciążę. Zostaje więc zahamowana owulacja, stąd brak miesiączki.

4. Stres nie zakłóca miesiączki

Nieprawda! Nerwowy tryb życia ma wpływ na cały organizm, także na układ rozrodczy. Wszystkie siły skoncentrowane są wtedy na pracy mózgu i mięśni. Stąd zaburzenia w gospodarce hormonalnej. W dodatku stres pobudza produkcję androgenów (męskich hormonów płciowych), które powodują zaburzenia miesiączkowania.

5. Ruch nie może zahamować okresu

Owszem, może, zwłaszcza forsowny. Jeśli intensywnie ćwiczysz, wyczerpany organizm musi uzupełnić kalorie i utracone minerały. Nie może sobie pozwolić na miesiączkowanie, bo wiąże się to z dodatkową stratą żelaza.

Dowiedz się więcej o sprawach dotyczących cyklu menstruacyjnego:

Na podstawie artykułu Iwony Janczarek z Pani Domu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!