Tłuszcze są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Najcenniejsze to tłuszcze rybne i roślinne, ale zwierzęce są dla nas równie istotne. Na ogół jednak przesadzamy z ich podażą, rezygnując niemal całkowicie z drogocennych olejów rybnych. To z kolei skutkuje zaburzeniami w przemianach lipidów, przyczyniając się do rozwoju nadwagi, otyłości, miażdżycy, cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.
Odkryciem dietetyków, które może w tej materii nam pomóc, jest olej z wiesiołka. Dzięki zawartości kwasu gamma-linolenowego (GLA), pozwala na unormowanie metabolizmu lipidów, hamuje przyrost tkanki tłuszczowej i minimalizuje ryzyko pojawienia się zaburzeń przemian tłuszczów.
Skład oleju z wiesiołka
Olej z wiesiołka zawiera wiele ciekawych substancji, głównie NNKT. Oddziałują one pozytywnie na nasz organizm, potęgując zdrowie i zapobiegając pewnym chorobom:
- kwas GLA, działający antyagregacyjnie, usprawniający przepływ krwi w naczyniach; pozytywnie wpływa na skórę, zapewniając jej zdrowy wygląd, odżywienie, jędrność i funkcje ochronne – zapobiega podrażnieniom, egzemom, alergiom, atopii, trądzikowi, łuszczycy i innym chorobom skóry oraz reumatycznym (RZS) i nerwowym (SM),
- kwas cis-linolowy, mający duży udział w leczeniu cukrzycy oraz atopowego zapalenia skóry; nie potrafimy go sami wyprodukować, ale możemy dostarczyć do organizmu wraz z pokarmem.
Kiedy jest nam potrzebny olej z wiesiołka?
Olej z wiesiołka znalazł zastosowanie w leczeniu rozmaitych chorób, jako substancja wspomagająca terapię. Jego pozytywne działanie dostrzeżono m.in. w schorzeniach:
- naczyniowych, takich jak miażdżyca,
- metabolicznych – hiperlipidemia,
- nadciśnieniu tętniczym,
- stanach zapalnych w organizmie (RZS, zmiany zapalne skóry),
- wątroby, zwłaszcza w jej niewydolności,
- nikotynizmie,
- nadmiernym spożywaniu alkoholu,
- zbyt częstych ekspozycji na promienie UV (słońce, solarium),
- upośledzeniu odporności,
- neurologicznych i psychicznych (otępienia, depresje, SM),
- zespole napięcia przedmiesiączkowego,
- problemów z płodnością.
Olej z wiesiołka produkowany jest zazwyczaj w kapsułkach lub w postaci płynnej. Można go nabyć w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Przed zastosowaniem tego specyfiku, warto jednak zasięgnąć porady lekarza, zwłaszcza, gdy planujesz ciążę, jesteś w trakcie jej trwania lub cierpisz z powodu chorób stawów lub układu nerwowego (i innych przewlekłych, które leczysz specjalistycznie). Nie podejmuj na własną rękę działań leczniczych, ponieważ olej z wiesiołka niekoniecznie musi być Ci pisany!
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!