Omdlenia u nastolatki fot. Panthermedia

Omdlenia u nastolatek

Co zrobić, gdy w okresie dojrzewania twojemu dziecku zdarzają się omdlenia, podpowiada kardiolog
/ 10.01.2012 13:35
Omdlenia u nastolatki fot. Panthermedia

Moja 15-letnia córka już drugi raz zemdlała w szkole. Poza tym jest całkiem zdrowa. Czy powinnam zrobić jej jakieś badania?

Na pytanie odpowiada kardiolog Jaromir Furmaniuk

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Najczęściej w okresie pokwitania dziewczynkom zdarzają się podobne wypadki. Ważne są okoliczności zdarzenia: czy na przykład stało się to w dusznym lub zatłoczonym pomieszczeniu, czy może w czasie wysiłku (np. na lekcji wf). Proszę też wypytać córkę o towarzyszące omdleniu dolegliwości, takie jak przyspieszone bicie serca, zawroty głowy lub przygryzienie języka, a także czy pamięta zdarzenie i to, co działo się przed nim.
Proponowałbym kontakt z pediatrą, który oceni stan zdrowia córki i ewentualnie zaleci właściwe badania. Na szczęście w znakomitej większości wypadków objawy takie nie mają istotniejszych przyczyn. Warto jednak poważnie porozmawiać z córką, czy nie stosuje drastycznych diet, „dbając” o linię. Zdarza się również, że dzieci markują omdlenie, by uciec w ten sposób przed odpytywaniem czy klasówką.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!