Oparzenia - leczenie oparzeń

Oparzenia fot. Fotolia
Nawet niewielkie oparzenia potrafią być wyjątkowo bolesne. Dlatego warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić
/ 11.01.2013 06:59
Oparzenia fot. Fotolia
Każda z nas przynajmniej raz w życiu oparzyła się np. parą buchającą z czajnika lub tłuszczem pryskającym z patelni. W takiej sytuacji najpierw czujemy przejmujący ból, który, jeśli nie zadziałamy naprawdę szybko, może trwać nawet kilka godzin. Poza tym w wyniku oparzenia na skórze tworzą się brzydkie zmiany. W zależności od głębokości mogą one mieć trzy stopnie. Niezależnie jednak od tego, jak doszło do oparzenia, na początku działać trzeba tak samo.

Jak leczyć poparzenia?

Podstawowa zasada: jak najszybciej schłodź uszkodzone miejsce – trzymaj je pod zimną bieżącą wodą przez 20–30 minut. Jeśli urazowi uległa dłoń, najpierw zdejmij z niej biżuterię (bo potem może to uniemożliwić obrzęk). Po schłodzeniu skóry posmaruj ranę preparatem zawierającym panthenol. Dodatkowo możesz zażyć lek przeciwbólowy.

Uwaga! W przypadku gdy uszkodzone zostało ok. 10 proc. ciała lub gdy mamy do czynienia z oparzeniem III stopnia, konieczna jest szybka pomoc lekarska.

Poparzenia - błędy w leczeniu poparzeń


Gdy rana boli, piecze, łapiemy się każdego sposobu, by sobie ulżyć. Nie warto jednak słuchać wszystkich podpowiedzi. Czego zatem lepiej nie robić?
  • Nie zrywaj ubrania, które przykleiło się do skóry.
  • Nie natłuszczaj skóry – nie stosuj na ranę masła, oliwy.
  • Nie przemywaj miejsca oparzenia spirytusem.
  • Nie przekłuwaj pęcherzy (chronią ranę przed zanieczyszczeniem).

Stopień poparzenia - po czym poznać, jak bardzo jest poważne?

Stopień poparzenia określa się na podstawie odsetka powierzchni skóry, który uległ poparzeniu. W zależności od rozległości uszkodzenia skóry wyróżniamy 3 stopnie oparzeń:
  • I stopień.  Obejmuje tylko naskórek. Pojawia się zaczerwienienie skóry i lekki obrzęk. Chory skarży się na uczucie pieczenia. Gojenie się trwa około tygodnia.
  • II stopień. Dotyczy naskórka i skóry właściwej. Cechy charakterystyczne: pęcherze wypełnione żółtawym płynem. Występuje silny ból. Okres gojenia 10–21 dni.
  • III stopień. Oparzeniu ulega skóra na całej grubości. Jest ona sucha, biała lub szara albo zwęglona. Takie oparzenienie boli, bo uszkodzone zostają zakończenia nerwowe.
Pamiętaj, że nie można lekceważyć żadnego oparzenia. I i II stopień to urazy bardzo bolesne, III zaś często prowadzi
do zakażeń. Po oparzeniach I stopnia dosyć często zostają przebarwienia. Po II i III stopniu, niestety, blizny.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA