Jak leczyć poparzenia?
Podstawowa zasada: jak najszybciej schłodź uszkodzone miejsce – trzymaj je pod zimną bieżącą wodą przez 20–30 minut. Jeśli urazowi uległa dłoń, najpierw zdejmij z niej biżuterię (bo potem może to uniemożliwić obrzęk). Po schłodzeniu skóry posmaruj ranę preparatem zawierającym panthenol. Dodatkowo możesz zażyć lek przeciwbólowy.Uwaga! W przypadku gdy uszkodzone zostało ok. 10 proc. ciała lub gdy mamy do czynienia z oparzeniem III stopnia, konieczna jest szybka pomoc lekarska.
Poparzenia - błędy w leczeniu poparzeń
Gdy rana boli, piecze, łapiemy się każdego sposobu, by sobie ulżyć. Nie warto jednak słuchać wszystkich podpowiedzi. Czego zatem lepiej nie robić?
- Nie zrywaj ubrania, które przykleiło się do skóry.
- Nie natłuszczaj skóry – nie stosuj na ranę masła, oliwy.
- Nie przemywaj miejsca oparzenia spirytusem.
- Nie przekłuwaj pęcherzy (chronią ranę przed zanieczyszczeniem).
Stopień poparzenia - po czym poznać, jak bardzo jest poważne?
Stopień poparzenia określa się na podstawie odsetka powierzchni skóry, który uległ poparzeniu. W zależności od rozległości uszkodzenia skóry wyróżniamy 3 stopnie oparzeń:- I stopień. Obejmuje tylko naskórek. Pojawia się zaczerwienienie skóry i lekki obrzęk. Chory skarży się na uczucie pieczenia. Gojenie się trwa około tygodnia.
- II stopień. Dotyczy naskórka i skóry właściwej. Cechy charakterystyczne: pęcherze wypełnione żółtawym płynem. Występuje silny ból. Okres gojenia 10–21 dni.
- III stopień. Oparzeniu ulega skóra na całej grubości. Jest ona sucha, biała lub szara albo zwęglona. Takie oparzenienie boli, bo uszkodzone zostają zakończenia nerwowe.
do zakażeń. Po oparzeniach I stopnia dosyć często zostają przebarwienia. Po II i III stopniu, niestety, blizny.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!