Opryszczka – jak się nią zarażamy?

opryszczka fot. Fotolia
Przez pocałunek, drogą kropelkową, w czasie infekcji, a nawet w wyniku przemęczenia – sprawdź, jak zarażamy się opryszczką i jak jej uniknąć!
/ 25.04.2016 11:01
opryszczka fot. Fotolia

Czy to opryszczka?

Dolegliwość ta jest wynikiem zarażenia się wirusem HSV-1, powodującym pojawienie się na nosie czy wokół ust charakterystycznych, nieprzyjemnych, bolesnych, nieestetycznych pęcherzyków, stwarzających nieprzyjemne swędzenie, pieczenie czy mrowienie. Pęcherzyki te, nieleczone, mogą pękać, tworząc w ten sposób małe, bolesne ranki.

Zobacz też: Czy opryszczką łatwo się zarazić?

Jak zarażamy się opryszczką?

Zarażenie następuje drogą kropelkową lub bezpośrednio poprzez kontakt, na przykład pocałunek. Wirus ten w większości przypadków nie daje jakichkolwiek objawów, pozostając w postaci utajonej, tak więc większość zarażonych osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest nosicielami. Zarażeniu sprzyja obniżenie ogólnej odporności organizmu, co może być skutkiem na przykład odchudzania czy w czasie infekcji, przemęczenia itd.   Długotrwałe zakażenie może objawami przypominać nawet infekcję grypową, z bólami głowy i mięśni. Szczególnie niebezpieczna jest odmiana opryszczki ustno-gardłowa, którą zarazić się można zwykle przez pocałunek.

Jak leczy się opryszczkę?

Leczenie opryszczki najlepiej zacząć tuż po pojawieniu się jej objawów. Skuteczne jest wówczas leczenie lekami doustnymi przypisanymi przez dermatologa lub lekarza rodzinnego, co daje dużą szansę uniknięcia pojawiania się nawrotów. Poza tym można skorzystać ze specjalnych maści zakupionych w aptece, dostępnych bez recepty.

Zobacz też: Co nas uczula w kosmetykach?

Źródło: wydawnictwo PRINTEX.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA