Opryszczka w ciąży
Póki nie widać problemu, póty go nie ma. Ta zasada nie dotyczy opryszczki. Najgroźniejsza jest ta, która atakuje bardzo intymne miejsca.

Rok temu zaraziłam się opryszczką. Od tamtej pory nie miałam żadnych objawów. Teraz jestem w 12. tygodniu ciąży. Niepokoję się, bo słyszałam, że to może być niebezpieczne dla dziecka – pisze Basia na internetowym forum dotyczącym ciąży. I nie jest sama. Opryszczki boi się wiele kobiet spodziewających się dziecka.
Co to za choroba?
Opryszczka to jedno z najczęstszych przewlekłych schorzeń wirusowych skóry i błon śluzowych. Istnieją dwa typy wirusa Herpes simplex (HSV) 1 i 2. Pierwszy atakuje jamę ustną i skórę twarzy – jest mniej groźny dla kobiet w ciąży, pod warunkiem, że nie zostanie przeniesiony na narządy płciowe. Z kolei typ 2 atakuje przede wszystkim genitalia. To ten wirus spędza sen z powiek ginekologom i położnikom. Zarażenie się opryszczką w pierwszych dwóch trymestrach ciąży grozi poronieniem lub nieprawidłowym rozwojem płodu. Pierwszy kontakt z HSV 2 w trzecim trymestrze może być natomiast przyczyną przedwczesnego porodu.
Do zakażenia opryszczką typu 2 dochodzi drogą kontaktową, przez dotyk lub w czasie uprawiania seksu z zarażonym partnerem. Choroba rozwija się 2–12 dni od momentu wniknięcia wirusa do organizmu. Najpierw na narządach płciowych pojawiają się swędzące pęcherzyki, które przeobrażają się w bolesne rany. U kobiet owrzodzenia mogą powstać również w pochwie, szyjce macicy i cewce moczowej. Pierwszy atak choroby jest najbardziej bolesny. Może mu towarzyszyć gorączka, ból przy oddawaniu moczu, złe samopoczucie i powiększenie węzłów chłonnych. Po mniej więcej dwóch tygodniach dolegliwości ustępują bez leczenia, ale wirus pozostaje w organizmie w uśpieniu. Potem co jakiś czas (np. przy spadku odporności, zmianach hormonalnych, pod wpływem stresu) daje o sobie znać.
Zadanie dla lekarza
Planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka? Koniecznie zapoznaj się z naszymi radami.
- Jeśli w przeszłości miałaś opryszczkę, poinformuj o tym ginekologa. Twoje przeciwciała będą chroniły płód w czasie ciąży. Opryszczka może jednak ujawnić się tuż przed rozwiązaniem, co z kolei zwiększa ryzyko zakażenia dziecka (w trakcie przejścia przez kanał rodny noworodek bezpośrednio styka się z wirusem). Taka infekcja mogłaby prowadzić do niebezpiecznych zmian w centralnym układzie nerwowym malca – wirus po wtargnięciu do organizmu zagnieżdża się w zwojach nerwowych i pozostaje tam w uśpieniu. W tym przypadku ginekolog może zalecić profilaktyczne leczenie przeciwwirusowe od 36. tygodnia ciąży i cesarskie cięcie.
- Jeśli do tej pory nie miałaś opryszczki, unikaj kontaktów seksualnych z partnerem zarażonym wirusem. Gdy się jednak zarazisz w czasie trwania ciąży, jak najszybciej poddaj się leczeniu przeciwwirusowemu. Łagodzi to objawy choroby oraz zapobiega powikłaniom. Lekarz przepisze ci preparat zawierający acyklowir w dawce pięć razy dziennie po 200 mg przez 7–10 dni.
konsultacja: prof. Sławomir Majewski dyrektor Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Przenoszonych Drogą Płciową Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego