Jednoczesne leczenie zewnętrzne i doustne opryszczki wargowej może znacznie przyśpieszyć zniknięcie nieprzyjemnych zmian oraz zmniejszyć częstość ich występowania.
Mała opryszczka – mały problem?
Jeśli opryszczka pojawia się tylko w jednym, ograniczonym miejscu można użyć maści z cynkiem lub innych maści o działaniu osuszającym. Przyśpieszą one gojenie się zmiany i zmniejszą ryzyko infekcji. Przed każdorazowym nałożeniem cienkiej warstwy maści, miejsce wystąpienia opryszczki trzeba umyć i dobrze osuszyć. Ręcznik, którym wycieramy zmianę powinien być przeznaczony jedynie do tego celu, a po wyleczeniu powinien być wygotowany. Ponieważ okres, w którym występują piekące pęcherzyki jest najbardziej zakaźny, w tym czasie należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami, nie drapać i nie dotykać zmian.
Oprócz maści osuszających polecane są także preparaty zawierające lek - acyklowir. Uważany jest on za jedyny skuteczny preparat działający redukcyjnie na wirusa HSV.
Przed posmarowaniem zmiany maścią z acyklowirem nie należy odrywać strupka. Lek z pewnością przeniknie nawet przez grubą warstwę naskórka i strupa. Zrywanie gojącej się powłoki może jedynie doprowadzić do rozprzestrzenienia się pęcherzyków i zakażenia uszkodzonej skóry bakteriami. Wtedy nawet po skutecznym leczeniu przeciwwirusowym mogą pozostać na skórze blizny. Przed i po smarowaniu strupka należy zawsze umyć dokładnie ręce. Najlepiej jeszcze psikać je środkiem odkażającym. Maść należy nakładać na chore miejsce co 5-6 godzin przez 5 kolejnych dni lub do zniknięcia zmiany. Jeśli opryszczka będzie utrzymywała się dłużej niż 10 dni leczenia lub będzie zajmowała spory fragment skóry, należy udać się do lekarza.
Zobacz też: Pęcherzyca - co to za choroba?
Jak leczyć oporną opryszczkę?
Opryszczka ma tendencję do nawracania, zwłaszcza w chwilach obniżonej odporności. Może to być stres, choroba, przeziębienie, zmiana klimatu, wyziębienie organizmu czy zażywanie niektórych leków. Aby zmniejszyć częstość nawrotów należy przyjąć doustnie 2 razy dziennie przez 5 dni preparat zawierający acyklowir.
Częstość występowania objawów zakażenia może się zmniejszyć, przy unikaniu czynników ją wywołujących i przy stosowaniu diety bogatej w ziemniaki, ryby czy drożdże piwne. Produkty te zawierają lizynę, która hamuje mnożenie się wirusa opryszczki.
Najbardziej niebezpieczne jest zakażenie wirusem opryszczki wśród kobiet ciężarnych. Wystąpienie objawów zakażenia u ciężarnej jest wskazaniem do niezwłocznego rozpoczęcia terapii lekiem doustnym. Pozostawienie aktywnej choroby bez leczenia może wywołać wady rozwojowe u płodu (zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży) lub jego obumarcie.
Polecamy: Czym jest alergia skórna?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!