Ospa – nie każde dziecko musi zachorować

Naczyniaki to łagodne nowotwory powstałe ze zmienionych naczyń krwionośnych. fot. fot. Fotolia
Mówi się, że każde dziecko choruje w dzieciństwie na ospę wietrzną. Ospa wietrzna to jednak choroba, której rodzice nie powinni bagatelizować, może bowiem prowadzić do powikłań. 26 marca ruszyła kampania edukacyjna „Zadbaj o dzieciństwo bez ospy wietrznej”. Jest szansa, aby dowiedzieć się więcej o ospie i szczepieniach ochronnych.
/ 28.03.2012 12:33
Naczyniaki to łagodne nowotwory powstałe ze zmienionych naczyń krwionośnych. fot. fot. Fotolia

Ospa wietrzna

Co roku w Polsce odnotowuje się ok. 180 000 przypadków zachorowań na ospę wietrzną. Z tej grupy ponad 1000 osób trafia do szpitala z powodu powikłań. Ospa jest powszechną chorobą zakaźną, występującą głównie w wieku dziecięcym. Wywoływana jest przez wirus ospy wietrznej i półpaśca. W Polsce ospa wietrzna jest postrzegana nie tylko przez pacjentów, lecz często również przez lekarzy, jako niezbyt groźna choroba, nie wymagająca hospitalizacji. Niestety jest to błędna opinia, ponieważ z ospą wiąże się ryzyko groźnych powikłań, takich jak: wtórne zakażenie bakteryjne skóry, wywołane najczęściej gronkowcami i paciorkowcami, powikłania neurologiczne (zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie mózgu oraz móżdżku) oraz  zapalenie płuc.

Każde dziecko musi przez to przejść?

Celem akcji „Zadbaj o dzieciństwo bez ospy wietrznej” jest złamanie stereotypu ospy jako łagodnej choroby, którą powinno się przechorować w dzieciństwie oraz zapoznać rodziców z profilaktyką poprzez uświadomienie, że istnieją skuteczne metody zapobiegania chorobie.

Szczepienie ochronne

Najskuteczniejszym sposobem przeciwdziałania ospie wietrznej jest uodpornianie czynne, czyli szczepienie ochronne. Powszechne szczepienia przeciwko tej chorobie,  prowadzone w kilkunastu krajach, spowodowały istotny spadek zachorowań, powikłań, hospitalizacji i zgonów z jej powodu. W Polsce szczepienie przeciwko ospie znajduje się w Programie Szczepień Ochronnych, na liście szczepień obowiązkowych i zalecanych.

Kampania będzie miała charakter kampanii BTL. Do szczepień zachęcać będą informacje w Internecie oraz ulotki dostępne w punktach szczepień.

Więcej informacji dostępnych na stronie: www.ospawietrzna.pl

Źródło: informacja prasowa /ah

Zobacz też: Ospa wietrzna – choroba wieku dziecięcego?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA