Otyłość - gdzie dieta nie może, tam chirurg…

Wymienniki węglowodanowe pomagają zaplanować posiłki
Kiedy diety nie pomagają, ćwiczenia nie wystarczają, a otyłość staje się niebezpieczna... do walki wchodzi skalpel! Czy operacje plastyczne pomagają zrzucić zbędne kilogramy? Jakie techniki operacyjne wykorzystują lekarze, by "odchudzić" pacjentów?
/ 15.10.2010 11:29
Wymienniki węglowodanowe pomagają zaplanować posiłki

Kiedy?

Chirurgia bariatryczna daje najlepsze rezultaty w leczeniu zaawansowanych postaci otyłości, w których inne metody zawiodły lub okazały się mało skuteczne. Po operacji spadek wagi jest znaczący, a jakość życia wzrasta kilkakrotnie. Ponadto wraz ze zmniejszeniem wagi często dochodzi do złagodzenia objawów chorób towarzyszących (np. niewydolności serca, cukrzycy typu 2). Istnieje wiele metod zabiegów, a o wyborze najlepszej dla danego pacjenta decyduje zespół chirurgiczny w porozumieniu z chorym, a często także przy udziale dietetyków lub lekarzy innych specjalności (np. endokrynologów).

Zobacz też: Jak wygrać z cellulitem?

Jaka technika?

Standardem jest operowanie techniką laparoskopową, dzięki której znacznie zmniejsza się ból po operacji, występuje mniej powikłań miejscowych i ogólnych oraz krótszy jest czas hospitalizacji. Najczęściej wykonywane są:

  • Operacje restrykcyjne – polegają na zmniejszeniu pojemności żołądka poprzez zastosowanie specjalnych opasek na żołądek, usunięcie większej części żołądka lub przeszycie jego fragmentu. Najczęstszą operacją restrykcyjną jest założenie opaski regulowanej na żołądek (ASGB-adjustable silicon gastric banding). Wykonywana jest ze względu na liczne korzyści dla pacjenta. Przede wszystkim średni ubytek masy ciała jest porównywalny z innymi metodami. Jest to jedyna metoda niezmieniająca anatomii przewodu pokarmowego, dzięki czemu po jej usunięciu zostaje zachowany prawidłowy kształt żołądka. Dodatkowym atutem jest możliwość regulowania stopnia obkurczenia opaski bez ponownej operacji graniczenie urazu chirurgicznego i bólu. Ponadto jest najmniej inwazyjna.
  • Operacje wyłączające – polegają na wyłączeniu z procesu trawienia fragmentów jelit poprzez ich odpowiednie zespolenie. Pomimo, że są skuteczne to ich dużym minusem jest prowadzenie operacji na otwartym brzuchu.
  • Operacje restrykcyjno-wyłączające – są niejako połączeniem dwóch typów opisanych powyżej. Znacznie bardziej ingerują w anatomię przewodu pokarmowego. Mimo to, są wykonywane częściej niż operacje restrykcyjne. Istnieje wiele odmian tych zabiegów, ale ich główna zasada jest podobna i polega na wyłączeniu części żołądka i jelit z procesu trawienia pokarmów (gastric by-pass G-B). Do ubytku masy ciała przyczyniają się dwa fakty. Po pierwsze żołądek zostaje zmniejszony (podobnie jak w operacjach restrykcyjnych), a po drugie wykonywane są połączenia między jelitami w sposób, który uniemożliwia zetknięcie się soków trawiennych z pokarmem, co zapobiega trawieniu, a tym samym wchłanianiu składników pokarmowych. Jest to metoda bardzo skuteczna, jednak niesie ze sobą ryzyko groźniejszych powikłań okołooperacyjnych (krwawienia z zespoleń oraz przetoki).

Skuteczność operacji chirurgicznych w leczeniu otyłości jest naprawdę ogromną. Nie podaje się jej w kilogramach, lecz w procentach, ponieważ zmniejszenie wagi o 50 kg będzie sukcesem dla osoby ważącej początkowo 150 kg, ale nie dla kogoś z wyjściową wagą równą 250 kg. Tak, więc skuteczność metod operacyjnych polega na zmniejszeniu nadwagi około:

  • 20% w okresie 3 miesięcy,
  • 20-40% w okresie 6 miesięcy,
  • 58% w okresie 12 miesięcy,
  • 65% w ciągu 4 lata.

Zobacz też: 4 zabiegi, które pomogą Ci schudnąć

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA