Otyłość - jak sprawdzić czy to mnie właśnie dotyczy?

Otyłość - czy mnie dotyczy? fot. Fotolia
Jak odróżnić otyłość od nadwagi, czy są skuteczne metody pomiaru, które można wykonać samodzielnie w domu?
/ 01.10.2012 12:06
Otyłość - czy mnie dotyczy? fot. Fotolia

Nadwaga to nic innego jak nadprogramowe kilogramy, które są odpowiedzialne za powstawanie „boczków” i „wałeczków” w okolicach bioder, brzucha, ud, pośladków, ramion. Nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia zdrowia lecz powinna być dla nas sygnałem, że powinniśmy coś zmienić w naszym życiu by nie dopuścić do rozwinięcia się choroby.

Zobacz także: Nadwaga nastolatków przyczyną depresji i prób samobójczych

Otyłość to choroba, która nieleczona może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych m.in. cukrzycy, miażdżycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Warto zdać sobie sprawę, że przede wszystkim to my sami jesteśmy odpowiedzialni za powstanie otyłości, możemy jej więc też zapobiec!

Pierwszym i najprostszym sposobem pomiaru jest wskaźnik BMI - wskaźnik masy ciała (ang. Body Mass Index). BMI określa przedziały wagi, które określają wagę prawidłową, nadwagę, niedowagę oraz otyłość. Możesz skorzystać również z naszego kalkulatora BMI.

Aby obliczyć swój wskaźnik BMI dzielimy masę ciała (w kg) przez wzrost (w metrach) podniesiony do kwadratu. Otrzymane wartości obrazują :

  • < 18,49 – niedowaga
  • 18,5–24,99 – waga prawidłowa
  • 25,0–29,99 – nadwaga
  • 30,0–34,99 – I stopień otyłości
  • 35,0–39,99 – II stopień otyłości (otyłość kliniczna)
  • ≥ 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna)

BMI powyżej 30 powinno być dla nas istotnym sygnałem by udać się do specjalisty i nie dopuścić do rozwoju choroby.

Zobacz także: Dlaczego przestałam chudnąć?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA