Ostre zapalenie cewki moczowej
Jest zwykle wynikiem zakażenia dwoinką rzeżączki, czyli chorobą przenoszoną drogą płciową, lub też innymi bakteriami, wirusami czy nawet skutkiem uszkodzeń mechanicznych. Do podstawowych objawów należy ból i pieczenie podczas oddawania moczu, a także zaczerwienienie ujścia cewki moczowej nierzadko z wydzieliną ropną. Lekarz powinien zlecić badanie wydzieliny, aby zdiagnozować typ drobnoustrojów chorobotwórczych i dobrać odpowiedni antybiotyk. Zabrania się w okresie choroby utrzymywać stosunki płciowe.
Ostre zapalenia prostaty
Infekcja spowodowana drobnoustrojami mogącymi pochodzic nawet z zapalonych zatok czy ucha. Chory skarży się zwykle na ból w kroczu, pieczenie cewki moczowej, częste oddawanie moczu oraz ropny lub krwisty wyciek. Lekarz przeprowadza badanie per rectum (przez odbyt), aby zdiagnozować wielkość i stan gruczołu prostaty. Do podstawowych leków należą antybiotyki, środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Z domowych sposobów zaleca się nagrzewania krocza.
Zapalenie jądra
Nieleczone zapalenie cewki moczowej może przenieść się na najądrze lub nawet jądro prowadząc do poważnego stanu zaplanego, któremu towarzyszy zwykle bardzo silny ból, gorączka, obrzęk i zaczerwienienie. Leczenie jest konieczne i powinno być natychmiastowe, gdyż wśród groźnych powikłań znajduje się nawet bezpłodność. Najczęściej choremu przepisywane są leki przeciwbólowe, rzadziej antybiotyki, natomiast na mosznę zakłada się specjalną podpaskę.
Jakakolwiek jest przyczyna zapaleń i ich przebieg, w żadnym wypadku nie należy ich lekceważyć wierząc w samo-wyleczenie! Szybka interwencja medyczna nie tylko zaoszczędzi bólu, ale pozwoli radykalnie i w krótkim czasie rozprawić się z chorobą i powrócić do normalnej aktywności seksualnej.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!