Mądrość zawarta w bajkach to cenny skarb, który rodzice mogą podarować dziecku /fot. Fotolia

Palenie papierosów a zdrowie dzieci

Palisz przy dziecku? To znaczy, że osobiście odpowiadasz za zwiększone ryzyko chorób u swojego dziecka. Niestety z powodu palenia w obecności dzieci, a także faktu, że przez brak wiedzy na temat zagrożeń palenia młodzi ludzie sami sięgają po papierosy, wzrasta ryzyko zachorowań.
/ 29.09.2016 16:31
Mądrość zawarta w bajkach to cenny skarb, który rodzice mogą podarować dziecku /fot. Fotolia

Badania prowadzone na całym świecie dowodzą, że im wcześniej człowiek zaczyna palić, tym większe jest ryzyko wystąpienia u niego przedwczesnej śmierci. Jednak młodzież nie chce do końca wierzyć specjalistom.

Z roku na rok po papierosy sięga coraz więcej młodych osób. Towarzyszy temu wzrost zachorowalności m.in. na: nowotwory (złośliwe płuc, krtani, przełyku, gardła, jamy ustnej), choroby układu krążenia, układu oddechowego, chorobę Cohna (choroba zapalna jelita) i osteoporozę.

Bierne palenie

Przez kilka ostatnich lat badacze dość często poruszają problem nie tylko czynnego, ale również biernego palenia, dotyczącego w dużej części dzieci. Wdychanie dymu tytoniowego może nieść ze sobą duże niebezpieczeństwo. Często jest bowiem przyczyną zwiększonego ryzyka:

  • zachorowania na raka (rak płuc to nowotwór, która zabija najwięcej osób),
  • wystąpienia alergii,
  • śmierci łóżeczkowej,
  • infekcji płuc,
  • nieżytu oskrzeli,
  • wystąpienia problemów z psychiką.

Im więcej palą rodzice, tym bardziej dziecko narażone jest na choroby. Amerykanie przeprowadzili badania w grupie stu niemowląt. Okazało się, że w ciągu roku zachorowało:

  • sześcioro dzieci, których rodzice nie palili tytoniu,
  • dziesięcioro dzieci w przypadku, gdy paliło jedno z rodziców,
  • piętnaścioro dzieci, w przypadku palenia obojga rodziców.

Myślę więc, że warto przemyśleć zapalenie kolejnego papierosa w obecności swojej pociechy.

Łatwiej zapobiegać niż leczyć

Walka z nałogiem jest trudna, dlatego łatwiej jest zapobiegać niż leczyć. Wiedzą o tym również specjalne organizacje, dlatego tworzą programy antynikotynowe dla młodzieży. Ich głównym celem jest przebudowa wzorców postępowania oraz podniesienie poziomu świadomości młodych osób.

Czytaj też: Jak wygląda profilaktyka uzależnień w szkołach?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!