Skąd paradontoza u młodych ludzi?
Może się rozwijać długo, bez żadnych widocznych sygnałów. Często ostatecznie atakuje, gdy na leczenie objawów jest już za późno. W innych badaniach, statystyka wypada jeszcze gorzej - wśród trzydziestolatków, co trzeci ma cechy zapalenia przyzębia. Główną przyczyną zachorowań wśród młodych ludzi są zęby mądrości. U większości przebadanych przez White’a osób w wieku 20-30 lat, które nie zdecydowały się na usunięcie ósemek, wykryto zapalenie przyzębia.Młodzi ludzie często myślą, że jeżeli mają zdrowe, białe zęby, to paradontoza im nie grozi. A to błąd! Paradontoza rozwija się niezależnie od próchnicy i dotyka także osób ze zdrowymi zębami.– wyjaśnia stomatolog.
Jak uniknąć choroby?
Złe nawyki żywieniowe, palenie tytoniu i nadużywanie alkoholu są w czołówce przyczyn powodujących zapalenie dziąseł. Tylko na ok. 1% zachorowań mają wpływ predyspozycje genetyczne, reszta zależy od nas. Podstawą profilaktyki jest, oprócz zmiany nawyków, odpowiednia higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów po każdym posiłku, przekonanie się do nitkowania i stosowanie antybakteryjnych płukanek. W gabinecie regularnie poddajemy się higienizacji, czyli piaskowaniu i skalingowi.Jak rozpoznać pierwsze objawy paradontozy?
Jeżeli masz podatne na krawienie dziąsła, zauważasz, że szybko odkłada ci się kamień nazębny lub czujesz swój nieświeży oddech, to być może twoje dziąsła wołają o pomoc. Konieczna jest konsultacja stomatologiczna i kontrola stanu przyzębia. Stomatolog może zlecić wykonanie pantomogramu, czyli diagnostyki RTG, aby ocenić stan zębów poniżej linii dziąseł. U osób z grupy ryzyka wskazane jest wykonywanie zdjęcia pantomograficznego raz na 2-3 lata.Paradontozę można wyleczyć!
Leczenie chorób przyzębia jest łatwiejsze u osób młodych. U seniorów nierzadko występują inne dolegliwości utrudniające przywrócenie dziąsłom zdrowia. Należy jednak pamiętać, że nawet najmniejszych objawów nie wolno lekceważyć i regularnie się badać. Paradontoza potrafi długo pozostawać w ukryciu, a jej zaawansowana postać wymaga drogiego i specjalistycznego leczenia.Leczenie zaczynamy od dokładnego oczyszczenia kieszonek dziąsłowych z zalegających osadów i biofilmu bakteryjnego. Następnie stosuje się tzw. sterowaną regenerację tkanek, która pozwala na odbudowanie przyzębia utrzymującego zęby na swoim miejscu. Jeżeli w wyniku paradontozy doszło do przesunięcia zębów, wtedy zalecamy leczenie ortodontyczne (nawet u osób starszych), a jeżeli pacjent stracił zęby, to możemy je odbudować na implantach.
Sprawdź, jak zadbać o zdrowie swoich dziąseł!
5 praktycznych rad, jak dbać o dziąsła
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Po czym poznać, że dziąsła chorują?
Na podstawie materiałów prasowych Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy Periodent w Warszawie
Jak prawidłowo nitkować zęby?
Po czym poznać, że dziąsła chorują?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!