Pasy bezpieczeństwa w ciąży – jakie są przepisy?

Kobieta w ciąży za kierownicą samochodu to coraz częstszy widok. Trudno się dziwić – wiele przyszłych mam nie chce rezygnować z aktywnego trybu życia. Co kodeks drogowy mówi o zapinaniu pasów przez kobiety w ciąży? Jak prawidłowo zapinać pasy bezpieczeństwa, aby pełniły swoją funkcję, ale nie uciskały ciążowego brzuszka? Zanim usiądziesz za kółkiem, przeczytaj jak zapewnić bezpieczeństwo sobie i swojemu nienarodzonemu dziecku.
/ 01.06.2018 22:03

pasy bezpieczeństwa w ciąży - przepisy

fot. Fotolia

Co mówi Kodeks Drogowy o zapinaniu pasów przez kobiety w ciąży?

Polski Kodeks Drogowy zwalnia kobiety w widocznej ciąży z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Jak wynika z badań przeprowadzanych w licznych „crash-testach”, między innymi przez producenta samochodów marki Volvo, niezapięcie pasów wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia przyszłej mamy i jej dziecka. Pasy nie chronią jednak ciężarnej przed obrażeniami, jeżeli są zapięte nieprawidłowo.

Jakie mogą być konsekwencje nieprawidłowo zapiętych pasów bezpieczeństwa?

W przypadku zderzenia, nawet przy niewielkiej prędkości, pasażer jest wyrzucany do przodu z siłą do kilku ton. Zapięte pasy zabezpieczają przed nagłym wypadnięciem przez przednią szybę i innymi urazami (najczęściej po zderzeniu z poduszką powietrzną). Jednak pasy bezpieczeństwa zapięte nieprawidłowo zarówno przy kolizji, jak i gwałtownym hamowaniu, wywierają gwałtowny nacisk na brzuch i miednicę ciężarnej. Testy przeprowadzane na wirtualnych ciężarnych manekinach pokazują liczne obrażenia matki i płodu, spowodowane w chwili zderzenia przez nacisk źle zapiętych pasów na brzuch.

Polecamy: Kobiety w ciąży - o co się martwią?

Jak kobieta w ciąży powinna zapinać pasy bezpieczeństwa?

Dla wielu mam z rosnącym brzuszkiem zapięte pasy wiążą się ze znacznym dyskomfortem w oddychaniu. Jednak należy pamiętać, że prawidłowo zapięte pasy bezpieczeństwa bezwzględnie zmniejszają ryzyko obrażeń zarówno mamy, jak i dziecka. Dlatego ciężarna zawsze powinna zapinać  pasy bezpieczeństwa. 

Trzeba przy tym pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Zasada nr 1.

Najlepiej jest zdjąć obszerne okrycie tak, aby pas bezpieczeństwa przylegał jak najbliżej ciała.

Zasada nr 2.

Należy  ustawić  fotel w taki sposób, żeby kierownica nie uciskała brzucha, a jednocześnie, by aktywność kobiety w żaden sposób nie była ograniczona.  

Polecamy: Co może zaszkodzić dziecku podczas ciąży?

Zasada nr 3.

Plecy muszą mocno przywierać do siedzenia, ramiona być niemal wyprostowane.

Zasada nr 4.

Pas bezpieczeństwa powinien przechodzić przez miejsca najmniej narażone na urazy, czyli pod brzuchem, przez miednicę i biodra. Po zapięciu kobieta powinna go dobrze dociągnąć. Pasa nie wolno przeprowadzać pod ramieniem czy za plecami. Należy również pilnować, aby nie opasał brzucha, co może być trudne, zwłaszcza gdy ciężarna siedzi za kierownicą.

Polecamy: Jak podróżować w ciąży?

Czy jest sposób, aby zapewnić kobiecie w ciąży komfort jazdy?

Pasy bezpieczeństwa często samoistnie przesuwają się ku górze podczas jazdy, najczęściej, gdy brzuch jest już duży, a także gdy przyszła mama jest niewielkiego wzrostu. W takich przypadkach najlepiej zastosować specjalne adaptery  do pasów samochodowych, które znacznie poprawiają  komfort i bezpieczeństwo przyszłej mamy i dziecka. Obecnie najciekawszym rozwiązaniem na rynku jest adapter do pasów dla kobiet w ciąży Clippasafe Advanced. Pomaga on zachować prawidłowe ułożenie pasa biodrowego - pod brzuchem ciężarnej.

Adapter do pasów dla kobiet w ciąży Clippasafe Advanced /Fot. Materiały Prasowe

Jak wygląda adapter do pasów dla kobiet w ciąży?

Adapter składa się ze specjalnej miękkiej podkładki, którą umieszcza się na fotelu  kierowcy lub pasażera. Dodatkowy mocny uchwyt, przymocowany do pasa bezpieczeństwa, utrzymuje pas pod brzuszkiem. Takie rozwiązanie pozwala kobiecie czuć się bezpiecznie i wygodnie w zapiętych pasach. W przypadku niebezpiecznej sytuacji na drodze, pozwala skierować siłę uderzenia na biodra i miednicę, miejsca dużo bardziej odporne na urazy. Adapter jest  przy tym bardzo łatwy i szybki w montażu, można zabrać go  ze sobą i zamontować np.  w taksówce.

Cena adaptera w sklepie babymama.pl to 129 zł

Źródło: Materiały prasowe Pawłowska Media/ (dr)

Zobacz także:
Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu
Kupujemy fotelik samochodowy dla niemowlaka - porada

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!