Jak poprawić pracę płuc? Poradnik i ćwiczenia

Wspomaganie pracy i wydolności płuc - ćwiczenia i porady fot. Adobe Stock
Co dzień robisz 20 tysięcy wdechów. Do pęcherzyków płucnych dostaje się kurz, toksyny i wirusy. Pomóż płucom z nimi walczyć.
/ 26.04.2019 14:34
Wspomaganie pracy i wydolności płuc - ćwiczenia i porady fot. Adobe Stock

Wyglądają jak drzewo odwrócone do góry korzeniami – tchawica jest pniem, oskrzela gałęziami, a "liście" to ok. 300 milionów pęcherzyków powietrznych. To właśnie one dostarczają tlen do krwi i usuwają z niej dwutlenek węgla. Gdy ta wymiana gazów jest zakłócona – najczęściej na skutek palenia papierosów lub wdychania zanieczyszczeń – organizm jest niedotleniony. Ciągle czujesz się zmęczona, senna, boli cię głowa.


Możesz ułatwić im pracę

joga

Fot. Adobe Stock

Joga
Oprzyj czubki palców dłoni na ramionach, zrób wdech nosem i złącz łokcie przed sobą. Unieś je jak najwyżej, następnie opuść, zakreślając ramionami koła i robiąc wydech ustami. Powtórz kilka razy. Ćwiczenie pomaga efektywniej oddychać. Astmatycy zauważają poprawę już po 3 miesiącach.
Prawidłowy oddech
Powinien być tak głęboki, byś czuła, że pracuje twoja przepona. Niestety, kobiety bardzo często oddychają nieprawidłowo – mają słabsze od mężczyzn mięśnie brzucha. Żeby nauczyć się dobrze oddychać, połóż dłoń na brzuchu tuż pod żebrami i wciągaj powietrze tak, żebyś wyraźnie czuła ruchy ciała.
Inhalacja
Do litra wrzątku dodaj 2–3 krople olejku eukaliptusowego, zakryj ręcznikiem głowę i naczynie z wodą, oddychaj przez 2–4 minuty. Zabieg łagodzi świszczący oddech czy duszności.

Refleksologia stóp

Fot. Adobe Stock

Refleksoterapia
Rozsuń palce stóp. Przez 2–3 minuty masuj powierzchnię stóp tuż poniżej drugiego i czwartego palca – strefa ta odpowiada za płuca, które pod wpływem masażu lepiej pracują.

zioła

Fot. Adobe Stock

Terapia ziołowa
Łyżeczkę korzenia omana wielkiego zalej szklanką zimnej wody i odstaw na 10 godzin. Przecedź. Podgrzany napar pij 3 razy dziennie – pomaga oczyścić płuca z zalegającej w nich wydzieliny.

Jałbka w diecie

Fot. Adobe Stock

Dieta
Owoce zawierają antyutleniacze neutralizujące substancje rakotwórcze obecne w zanieczyszczonym powietrzu. Ich najlepszym źródłem są jabłka. Osoby, które jedzą 5 jabłek tygodniowo, mają większe płuca od tych, które w ogóle nie jedzą owoców. Antyutleniacze znajdziesz też w pomarańczach, różowych grejpfrutach, a także pomidorach, cebuli i herbacie.

Witamina C

Fot. Adobe Stock

Dobra witamina C
Kwas askorbinowy wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega więc nawracającym przeziębieniom, które mogą prowadzić do zapalenia oskrzeli i płuc. Stosuj 2 mg witaminy C dziennie.



Rzuć palenie!
- Już 5 papierosów dziennie naraża cię na raka, przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmę czy rozedmę.
- Palenie lightów nie zmniejsza zagrożenia, bo wypalasz ich więcej!
- Nie pal "do filtra" – przed nim jest najwięcej substancji toksycznych.

Rentgen płuc

Fot. Adobe Stock



Ważne badania
Rentgen klatki piersiowej
– wykrywa zmiany wywołane chorobą nowotworową i gruźlicę. Prześwietlenie rób raz na dwa lata – ze skierowaniem od internisty będzie bezpłatne.
Spirometria – pozwala ustalić, czy płuca pracują prawidłowo. Wdychasz i wydychasz powietrze przez ustnik, a aparatura wykrywa wszystkie opory napotykane przez powietrze w oskrzelach. Jeśli jesteś po czterdziestce i palisz, powinnaś robić to badanie co rok – ze skierowaniem od alergologa lub pulmonologa jest bezpłatne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!