I choć niewiele możemy zrobić z głównymi czynnikami ryzyka, takim jak obciążenie genetyczne, jest kilka prostych, acz faktycznie skutecznych sposobów na prewencję:
- Ograniczmy spożycie alkoholu do 2-3 drinków tygodniowo – udowodniono, że częstsze picie, zwłaszcza mocnych trunków sprzyja powstawaniu komórek rakowych.
- Uprawiajmy sport minimum 3 razy w tygodniu, im częściej, tym lepiej. Kluczem profilaktyki jest utrzymywanie tempa bicia serca powyżej normalnego przez co najmniej 20 minut bez przestanku.
- Dbajmy o prawidłową masę ciała – utrzymujmy prawidłową lub zrzućmy kilogramy pod normę; wszelkie badania wskazują, że nadwaga, zwłaszcza w okresie menopauzalnym, znacząco zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi, a także zmniejsza szansę wyzdrowienia w przypadkach choroby.
- Badajmy się same raz w miesiącu – nie intuicyjnie, ale ściśle według instrukcji, które powinien dać dam lekarz ginekolog. W wielu przypadkach kobieta jest w stanie wychwycić zgrubienie wcześniej niż okresowa mammografia.
- Korzystajmy z badań profilaktycznych – po ukończeniu czterdziestego roku życia mammografia raz w roku to po prostu konieczność. Pamiętajmy o statystykach: wczesne wykrycie zmiany to 98% wyleczalność; późne stadium, tzw. metastatyczne, to już tylko 27% prawdopodobieństwa zwycięstwa.
Agata Chabierska
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!