Zmienne białko powodujące płytkę nazębną należy do bakterii Treponema denticola. Najprawdopodobniej umożliwia ono bakterii przyleganie do setek różnych rodzajów innych bakterii znajdujących się w jamie ustnej.
Odkryte białko otrzymało nazwę Treponema variable protein (TvpA, zmienne białko Treponema). Naukowcy szacują, że jest ono od miliona do miliarda razy bardziej zmienne genetycznie niż komórki układu odpornościowego kręgowców – jedyne znane komórki naturalnie zdolne do tak ogromnej zmienności kodowanych białek.
Naukowcy nie do końca rozumieją rolę TvpA, ale robocza hipoteza zakłada, że dzięki temu białku bakteria jest zdolna przylegać do biofilmu, jakim jest płytka nazębna. Profesor Ghosh, który kierował badaniem, wyjaśnił, że skład płytki nazębnej jest specyficzny dla danej osoby, zależy od znajdujących się w jamie ustnej bakterii.
Ponieważ płytka nazębna powstaje w sposób sekwencyjny, a Treponema dencitocla jest odległym ogniwem tego procesu, nie wie, do jakiej bakterii będzie musiała przylgnąć. „Podejrzewamy, że poprzez zmianę TvpA T. denticola jest w stanie znaleźć odpowiedni wariant TvpA, dostosowując się do obecnych bakterii tworzących biofilm” – podsumował profesor Ghosh.
Źródło: ScienceDaily/kp
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!