Nagły wybuch objawów
Ostre zapalenie gardła rozpoczyna się gwałtownie i trwa przez krótki czas. Zazwyczaj objawy są męczące dla chorego, jednak nie stanowią one zagrożenia dla ogólnego zdrowia. Najczęstszą przyczyną zapalenia gardła jest infekcja wirusowa. Do grupy patogenów je wywołujących należą adenowirusy, orthomyxowirusy, wirus opryszczki, rhinowirusy oraz wiele innych. Niemniej jednak powodować je mogą również bakterie i grzyby. Nawet narażenie na zanieczyszczenia i środki chemiczne mogą wywołać objawy zapalenia gardła.
Przeczytaj: Jakie są przyczyny przewlekłego zapalenia gardła?
Boli mnie gardło!
W przypadku wystąpienia objawów infekcji górnych dróg oddechowych najbardziej prawdopodobnym rozwiązaniem będzie ostre zapalenie gardła. Dotyczy ono bowiem większości Polaków każdego roku. Kaszel i gorączka są charakterystycznymi objawami. Występują problemy z połykaniem, obrzęk węzłów chłonnych, chrypka, bóle stawów i mięśni oraz katar.
Polecamy: Co może oznaczać ból gardła?
Leczenie dobrane do patogenu
Wirusowe zapalenie gardła może być leczone za pomocą środków działających objawowo. W przypadku zakażenia bakteryjnego stosuje się antybiotyki a grzybiczego- leki przeciwgrzybiczne. Dokładna dawka i sposób przyjmowania będą określone przez Twojego lekarza rodzinnego.
Zmniejszanie męczących objawów
Leczenie objawowe ma za zadanie zmniejszyć ból i objawy zapalenia. Zapewniają one zmniejszenie ryzyka komplikacji, które związane są z zapaleniem gardła. W zależności od składu, zapewniają także działanie przeciwbólowe. Leki te dostępne są w każdej aptece bez recepty.
Często stosowane są ogólnie działające leki z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych.
Uważaj na siebie!
By uchronić się przed ostrym zapaleniem gardła należy często myć ręce. Bliski kontakt z chorymi oraz dzielenie z nimi sztućców zwiększa ryzyko przeniesienia infekcji. Patogeny te są bardzo zakaźne, więc masz dużą szansę na rozwój choroby w przypadku kontaktu z osobą chorą.
Świetna prognoza
Do powikłań ostrego zapalenia gardła dochodzi rzadko- infekcja może w tych przypadkach szerzyć się na przylegające struktury. Jeśli nie dojdzie do poprawy w przeciągu kilku dni trwania objawów, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem, by wykluczyć inną naturę schorzenia. Zazwyczaj objawy przechodzą jednak samoistnie po upływie kilku dni.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!