Po szkole tylko Facebook – czyli jak dzieci zabijają czas

Po szkole tylko Facebook – czyli jak dzieci zabijają czas

Nasze pociechy godzinami siedzą przed ekranem komputera, ponieważ muszą aktualizować informacje, które docierają do nich z mediów społecznościowych. Wszystko dlatego, że czują presję „bycia na bieżąco” – czytamy na łamach „Gazety Wyborczej” w artykule „Dzieci w sieci zabijają czas”.
/ 09.01.2013 10:07
Po szkole tylko Facebook – czyli jak dzieci zabijają czas

Jak wynika z badań fundacji Dzieci Niczyje, aż 90% uczniów trzecich klas gimnazjum ma profil co najmniej w jednym portalu społecznościowym. Według raportu aż 70% utrzymuje w internecie kontakt z osobami, których wcześniej nie znały, a ponad 50% z badanych umawia się z osobami poznanymi w sieci na spotkania w rzeczywistości.

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Komisji Europejskiej wynika, że 1/3 gimnazjalistów spędza na portalach społecznościowych co najmniej dwie godziny dziennie. Jednak w tym gronie dziewczynki są bardziej aktywne. Chłopcy szukają w sieci zazwyczaj gier.

Połowa dzieci w wieku od 9 do 12 lat ma profil na Facebooku albo innym portalu społecznościowym, mimo że, wg prawa, konta mogą tam zakładać dopiero 13-latki. Dlaczego nasze dzieci dały się złapać w cybernetyczną sieć? „To reakcja na nudę, pustkę – mówi Szymon Wójcik z fundacji Dzieci Niczyje. „Rodzice po powrocie z pracy siadają przed telewizorem, a dziecko zostawione samo sobie wchodzi w świat wirtualny”.

Jak pomóc dziecku, które w sieci szuka ucieczki od swoich problemów? Wystarczy spędzać więcej czasu ze swoim dzieckiem. Wyłączyć telefon podczas rodzinnej kolacji, nie sprawdzać skrzynki mailowej i newsów w internecie, kiedy spędzamy czas z pociechą. To dobra droga w kierunku budowaniu dobrych relacji z dzieckiem.

Zwróć uwagę: Nastolatek i zdrowie

Źródło: „Gazeta Wyborcza”, 28.11.2012/mm

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!