Jak rozpoznać objawy POCHP?
Rozwojowi przewlekłej obturacyjnej choroby płuc mogą towarzyszyć m.in.:
- powtarzające się duszności
- przewlekły kaszel
- krwioplucie
- świszczący oddech
- uczucie ucisku i ból w klatce piersiowej
- szybkie męczenie się i problem ze złapaniem oddechu nawet podczas niewielkiego wysiłku
Jak zdiagnozować POChP?
Badaniem, które pozwala rozpoznać chorobę jest spirometria. Badanie to pozwala określić pojemność życiową i wydolność płuc, na podstawie których lekarz może postawić diagnozę o rozwoju POChP. Dodatkowo, konieczne może być wykonanie też innych badań, np. zdjęć rtg klatki piersiowej i tomografii komputerowej.
Wśród metod profilaktyki POChP wymienia się zaprzestanie palenia tytoniu, unikanie (w miarę możliwości) miejsc o dużym stopniu zanieczyszczenia powietrza a także regularną aktywność fizyczną (np. bieganie, rower, pływanie), która poprawia wydolność krążeniowo-oddechową organizmu.
PoChP najczęściej rozwija się u osób palących tytoń, a także przebywających w środowisku o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Choć statystyki mówią, że zwykle dotyczy mężczyzn, coraz częściej zapadają na nią także kobiety. Ponieważ nie ma możliwości wyleczenia POChP (a jedynie spowolnienia postępowania choroby) warto dołożyć wszelkich starań, by uniknąć zachorowania na nią.
Czytaj także:
Jak rozpoznać objawy zapalenia płuc?
Jak rozpoznać objawy gruźlicy?
Czym naprawdę jest groźny SARS?
Koklusz, czyli krztusiec - co to takiego?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!