Pokarmy wzmagające płodność

Staranie o dziecko bywają dla wielu z nas prawdziwym bojem. Upewnij się więc, że dietą pomagasz sobie jako możesz…
/ 04.01.2013 07:43

Staranie o dziecko bywają dla wielu z nas prawdziwym bojem. Upewnij się więc, że dietą pomagasz sobie jako możesz…

Kalkulator dni płodnych - oblicz dni płodne

Pokarmy wzmagające płodność

depositphotos.com

Oczywiście przyczyny niepłodności często leżą głęboką w mechanizmach hormonalnych oraz dysfunkcjach fizjologicznych narządów rodnych. Może się jednak okazać też tak, że w poczęciu przeszkadzają nam niedobory pokarmowe i procesy, które można uregulować odpowiednim odżywianiem. Zanim więc zaczniesz się martwić i szukać lekarzy, a najlepiej zanim w ogóle zabierzesz się do starań o pociechę przyjrzyj się żywności, które wspomaga płodność…

Przyjaciele jajników
Poniższe wskazówki wynikają z badań przeprowadzonych w Harvardzkiej Szkole Zdrowia Publicznego, gdzie przez osiem lat śledzono nawyki żywieniowe grupy 18 tysięcy kobiet i ich starania o zajście w ciążę.

  • Roślinne źródła białka – takie jak soja, fasola, soczewica, ciecierzyca, orzechy, pestki słonecznika powinny zastępować część białek pochodzenia zwierzęcego, które znane są ze szkodliwego działania na funkcję jajników. Uczeni dowiedli, że już zamiana 5% wartości kalorycznej spożywanej w ciągu dnia z białek zwierzęcy na roślinne obniża o 50% ryzyko niepłodności!
  • Wysokotłuszczowy nabiał – o dziwo, z badań wynika także, że jedzenie produktów mlecznych o niskiej zawartości tłuszczu obniża szansę zajścia w ciążę. Jeśli więc jesz jogurty, sery i pijesz mleko, to tylko pełnotłuste, w stosownej ilości.
  • Witaminy – płodności sprzyjają też witaminy, zwłaszcza kwas foliowy możliwy do znalezienia w warzywach liściastych ale rekomendowany do suplementacji preparatami oraz witaminy B i E, które znajdziesz w pełnoziarnistych pieczywach i makaronach oraz muesli.

Nie jedz za wiele!
Zdrowa żywność zdrową żywnością, ale musimy także pamiętać że to nadwaga jest bardzo częstym czynnikiem powodującym problemy w poczęciu. Zbyt duża waga, podobnie jak niedowaga wpływa na nasze procesy hormonalne i czyni cykle miesiączkowe zaburzonymi. Gdy mamy nadmiar tłuszczu produkujemy nadmiar estrogenu, który może blokować zajście w ciążę.
Upewnij się więc, że jesz tyle ile potrzebujesz i ani grama więcej i pilnuj aby twój wskaźnik BMI mieścił się w granicach 19-24 ( indeks ten otrzymujemy dzieląc wagę w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony wcześniej do drugiej potęgi).

Dla niego
Oczywiście, nie bez znaczenia w całym procesie jest także zdrowie partnera. Wiemy, że sperma zależy w dużym stopniu od stylu życia i odżywiania a szczególnie sprzyjają jej witaminy C i E, do znalezienia w owocach, warzywach i pestkach oraz cynk obecny w ostrygach, zarodkach pszennych, wątrobie cielęcej i kakao. Ponadto, panom starającym się o potomka zaleca się także przyjmowanie preparatów z kwasem foliowym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!