Stres - najczęstsze dolegliwości, leczenie, profilaktyka

Pokonaj 5 najczęstszych dolegliwości fot. Panthermedia
Stres jest przebiegłym przeciwnikiem, gdyż niszczy powoli. Dolegliwości, które wydają się pojawiać znikąd, są najczęściej efektem życia w chronicznym napięciu. Na szczęście, wiele z nich możesz złagodzić domowymi sposobami.
/ 15.06.2018 16:16
Pokonaj 5 najczęstszych dolegliwości fot. Panthermedia

Najczęstsze dolegliwości wynikające ze stresu:

1. Bezsenność

Pod wpływem stresu gwałtownie podnosi się poziom adrenaliny. Serce zaczyna szybciej bić, ciśnienie wzrasta – twój organizm przechodzi w stan gotowości, a w takiej sytuacji ciężko o spokojny, zdrowy sen.
Nasza rada:

  • Przed snem wykonaj ćwiczenie relaksacyjne. Połóż się płasko na plecach z wyprostowanymi rękoma i nogami. Napnij całe ciało. Policz w myślach do dziesięciu, po czym rozluźnij wszystkie mięśnie. Leż bezwładnie, licząc w myślach do sześćdziesięciu. Powtórz ćwiczenie kilka razy.

2. Alergie

Stres przyczynia się do zaostrzenia objawów alergii. Stąd u wielu osób w chwilach napięcia na twarzy i ciele pojawiają się czerwone plamy, wysypka, a skóra zaczyna swędzieć i się łuszczyć.
Nasza rada:

  • Co 2-3 dni weź kąpiel z dodatkiem kleiku owsianego: szklankę otrąb owsianych gotuj na małym ogniu w 3 litrach mleka. Przecedź do wanny z letnią wodą i poleż w kąpieli 15 minut.
  • Nie spłukuj.
  • Pamiętaj o codziennym natłuszczaniu ciała.
  • Najlepiej, jeżeli w wilgotną skórę wetrzesz oliwkę dla niemowląt i dopiero wtedy osuszysz ją ręcznikiem.
  • Doraźnie, w momencie zaostrzenia objawów, możesz wypić wapno w formie syropu lub rozpuszczalnych tabletek, albo wziąć lek antyhistaminowy (Zyrtec, Allertec, Allerzina itp.).

3. Bóle pleców

Długotrwałe napięcie nerwowe przeciąża mięśnie, które w rezultacie stają się twarde jak kamień. Zestresowana, nieświadomie kulisz się w sobie. Prowadzi to do przykurczów mięśni w odcinku szyjnym oraz lędźwiowym kręgosłupa, a to wywołuje silny ból.
Nasza rada:

  • W leczeniu schorzeń kręgosłupa od lat z powodzeniem wykorzystywana jest hydroterapia. Weź aromatyczną kąpiel z dodatkiem olejku lawendowego w wodzie o temp. ok. 38°C. Po osuszeniu ciała załóż wygodne skarpetki, połóż na karku ciepły termofor, a całe ciało owiń dokładnie prześcieradłem. Poleż tak przez 20–25 min. Na koniec wymasuj całe ciało rękawicą zanurzoną w zimnej wodzie lub weź zimny prysznic.
  • W pracy, co godzinę kilka razy obróć głowę na przemian w lewo i w prawo, aż poczujesz opór.
  • Zafunduj sobie serię co najmniej 5. masaży rehabilitacyjnych. Kosztują od 50 zł za 45 min, ale już po jednym poczujesz się dużo lepiej.

4. Zaparcia

Przewlekły stres działa źle na układ pokarmowy. Posiłek, którego strawienie normalnie zajmuje ci około godziny, w sytuacji napięcia może zalegać w żołądku nawet dobę.
Nasza rada:

  • Gdy cierpisz na zaparcia, stosuj dietę bogatą w błonnik. Dostarczają go m.in. otręby, suszone śliwki, jabłka czy gruszki ze skórką.
  • Trawienie poprawi sok z mniszka lekarskiego. Umyj 20 dag liści, posiekaj, wyciśnij sok. Pij kieliszek 3 razy dziennie przed jedzeniem. Możesz też kupić w aptece gotowy sok – Succus Taraxaci (stosuj według wskazań w ulotce).
  • Perystaltykę jelit poprawi dodatkowo poranna 20-minutowa gimnastyka.

5. Biegunki

Czasem reakcja organizmu bywa wprost przeciwna. Adrenalina pobudza autonomiczny układ nerwowy, odpowiedzialny m.in. za mięśnie jelit. Gdy zaczynają się one gwałtownie kurczyć, dopada cię biegunka.
Nasza rada:

  • Doraźnie zastosuj któryś z dostępnych bez recepty środków przeciw biegunce, np. Imodium, Carbo medicinalis (czyli węgiel), Smectę.
  • Usuń przyczynę problemu, pijąc napar z melisy. Działa ona również łagodząco na żołądek. Torebkę ziół zalej szklanką wrzątku i zaparzaj 5 minut. Pij 3 razy dziennie po szklance naparu.
  • Jeśli biegunka trwa dłużej, uzupełniaj straty płynów i elektrolitów. Do szklanki soku owocowego dodaj pół łyżeczki cukru lub miodu oraz szczyptę soli; w drugiej szklance wymieszaj wodę niegazowaną z pół łyżeczki sody oczyszczonej. Popijaj na przemian z obydwu szklanek, aż do ich opróżnienia.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA